• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.67)
sıfır noktasındaki kadın - neval el seddavi
dünya’nın herhangi bir köşesinde herhangi bir insan sıfır noktasında kıskıvrak bekliyor. umutsuz, çaresiz, ölümle yaşam arasındaki sınırda.

neval el seddavi, ölüm hücresinde “cinayet” zanlısı mısırlı fahişe firdevs’le konuşuyor. firdevs’in anlattığı yaşam öyküsünü aktarıyor bize. bu dünyada kadın olmanın, “fahişe” olmanın ne anlama gelebileceğini okuyoruz bu “içe işleyen” yaşam öyküsünde. sıfır noktası neresidir?

ilk basımını eylül 1987′da yaptığımız sıfır noktasındaki kadın zamanın eskitemediği kitaplardan.
(tanıtım bülteninden)
 1. akıcı bir anlatımı ve çok yerinde tespitlerle dolu hayat dersi veren bir kitap.
  kadın olmak zor evet ama ortadoğu gibi bir coğrafyada kadın olmayı anlatır kitap. ezilen, hakir görülen sadece ihtiyac giderilen bir obje gibi bakılan kadının dramını anlatır.

  okumaya başladığınız ilk dakikalardan itibaren kitap sizi içine alıyor. uzağa gitmeye gerek yok aslında ülkemizde çoğu kadının yaşadıkları geliyor akla. isimlerin önemi yok diyorsunuz hayatlar aynı. kimbilir kaç kadın aynı cinsel tacize maruz kalarak, aynı muameleleri görerek yaşama savaşı veriyordur diye içiniz sızlıyor.
  ben bu kitabı erkeklerinde okumasını isterim. erkek okuyucu için empati yapma açısından faydalı olacağı düşüncesindeyim.

  "geçmişimde, çocukluğumda kayda değer bir şey yoktu; ne aşk ne de başka bir şey. bu yüzden benim söylediğim her şey gele­cekle ilgiliydi. çünkü gelecek, istediğim renklerle boyamak üzere hala benimdi. özgürce karar vermek, istersem değiştirmek üzere hala benim."

  hiçbir şey beklemiyorum
  hiçbir şey istemiyorum
  hiçbir şeyden korkmuyorum
  özgürüm.
 2. hiçbir edebi yönü olmayan çevirisi berbat kitap!
  ne anlatmış niçin anlatmış? nereye gidiyor ve niçin bu gidişe dur diyecek işe yarar bir iş yapmıyor?

  içini kapkara bir sıkıntıyla dolduran bunu yaparken düşündürmeyen okumasaydım da olurmuş dedirten, kitap.
  ah şu başladım bitsin bari takıntım! tam terk edilesi yarım bırakılası kitap...