• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
Yazar umberto eco
sıfır sayı - umberto eco
tam bir "kaybeden" olan colonna (50), gazeteci simei'den iyi bir iş teklifi alıyor: "yazı işleri sorumlusu ya da benzeri bir şey" sıfatıyla bir yıl boyunca bir günlük gazete için hazırlanan 12 "sıfır sayı"yı yönetecek ve "asla çıkmayacak olan bir günlük gazetenin hazırlanışıyla geçen bir yılın öyküsü"nü anlatan bir kitap yazacak.

patron vimercate, bu gazete sayesinde "finans ve politika dünyasının güzel salonunu rahatsız edebileceğini kanıtladıktan sonra, olasılıkla bu güzel salon ona bu düşünceden vazgeçmesini rica edecek, o da yarın tasarısını bir kenara kaldırıp güzel salona giriş yapma iznini koparmış olacak."

teklif sahibi simei'nin de kendi planı var: "her şey suya düşerse kitabı yayımlarım. bomba gibi patlayacak ve yayın hakkı adına bana belli bir gelir sağlayacaktır. ya da, olur ya, birileri yayımlamamı istemez ve bana bir total verir. net."

olaylar böyle başlıyor ve eco gözde konuları aracılığıyla italya'nın 50 yıllık tarihini yeniden yazıyor: gladio, bir papa'ya suikast, başka bir papa'nın öldürülmesi, hükümet darbeleri, gizli servislerle terör örgütlerinin karmaşık ilişkileri. ve bir soru: acaba mussolini sağ mı?
 1. umberto eco, yeni romanı sıfır sayı’nın yayımlanmasından sonra bir fransız radyosuna verdiği söyleşide eserini şöyle anlatıyor: “bundan önceki romanlarım birer mahler senfonisi gibiydi, bu romanım ise bir charlie parker doğaçlaması.” bu sözlerle hem çok daha kolay okunan bir eser olduğunu ve herkes tarafından kolayca anlaşılacağını, hem de her biri beş yüz sayfanın üzerinde olan kalın romanlarıyla kıyaslandığında incecik gelecek bir roman olmasını kast ediyor. sıfır sayı’nın italya ve ardından fransa’da yüzbinlerle satış yapmasının nedenini de açıklamış oldu.

  sıfır sayı, gazete ve dergilerin pilot sayısına verilen ad. roman da sıfır sayısını hazırlayan bir gazeteyi anlatıyor. umberto eco yozlaşmış haberciliğin, şantajın gücünü ve yönlendirici medyanın iç yüzünü anlatıyor romanında.

  roman, 1992 yılının nisan’ında başlıyor ve birkaç ay süren bir süreyi anlatıyor. 1992 gerçekten de italya için önemli haberlerin yaşandığı bir dönem, şubat ayında savcı antonio di pietro “temiz eller” operasyonuna girişmiş ve siyasi yozlaşma ve rüşvet ağını ortaya çıkartmaya başlamıştı. bu yüzden romanın geçtiği aylar italya haberciliği için çok önemli bir dönemdi. eco özellikle bu ayları seçiyor gazeteciliğin nasıl işlediğini anlatmak için.

  eco'dan bir "charlie parker doğaçlaması" okuma fikri ilgimi çekti ve hemen aldım kitabı. yozlaşmış, yancı gazetecilik ile basın ve ifade özgürlüğü ülke gündemini epeyce meşgul ediyor üstüne üstlük. bu aralar pek verimli okumalar yapamadığım için heba olmasın diye bir kenara koydum.