• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar jimi hendrix
sıfırdan başlamak benim hikayem - jimi hendrix
"yirmi sekiz yaşımı görebileceğimden emin değilim, fakat bir yandan da son üç yılda o kadar çok güzellik yaşadım ki... dünya bana hiçbir şey borçlu değil."

"jimi ilk kez kendi cümleleriyle; saf ve sansürsüz. okurken kafamın içinde sesini duyabiliyorum."
-leon hendrix, kardeşi-

"içten ve büyüleyici."
-observer-

nme dergisi "2013ün en iyi müzik kitapları" seçkisinde

"öğretmen, 'kendini nasıl hissediyorsun?' diye sorardı ve ben, 'bu marsta insanların kendilerini nasıl hissettiğine bağlı,' gibi uçuk bir karşılık verirdim. ona başka ne diyeceğimi bilemezdim."

bu cevabı ceza aldırmıştı çocuk jimi'ye. 25 yaşına geldiğinde ise artık kendisi değil onun müziğini dinleyenler jimi hendrix'in başka bir gezegenden olduğunu düşünüyordu. "sesler duyuyorum ve onları ben bir araya getirmezsem kimse getirmeyecek" diyordu hendrix. müziği ve gitarıyla yaptıkları öylesine özgün ve çarpıcıydı ki hayallerinin peşinde sırtında gitarı yola çıkan "otoban çocuğu", sadece dört yıl içinde zamanının -ve sonrasında tüm zamanların- en büyük müzik ikonlarından birine dönüştü.

bu kitabı gerçekten jimi hendrix yazdı, her bir cümle ona ait. sigara paketlerinden otel kırtasiyelerine dek elinin altındaki her kağıt parçasına bir şeyler karalama takıntılı bu genç adam, yaşamın üstünde bıraktığı izleri günlükler, şarkı sözleri, mektuplar ve küçük notlar halinde yazıya dökmüş, yazmadıklarını da röportajlarında seslendirmişti. sıfırdan başlamak bu çok parçalı yapbozun birleştirilmesiyle ortaya çıktı. bu onun hayat hikâyesi. sadece kendisinin anlatabileceği türden bir hikâye; fazlasıyla dürüst ve saf. önce yokluk sonra bolluk ve şöhretle başa çıkmak zorunda kalmış bir müzik dahisinin telaşlı, meraklı, yaratıcı ve çelişkilerle dolu zihnine yolculuk.
 1. jimi'nin hayata bakışının derlendiği bir kitap. müzik temelinde, yaşadığı dönemin sosyal yapısı ve siyasi değişkenlerine dair çok ince detayları ve jimi'nin tüm bunlara yaklaşımını, müziğin nasıl da hayatın tam içinde konumlandığını görebiliyoruz her sayfasında.

  bir de çok güzel karşılayan bir tanıtıma sahip. *

  "bu kitabı gerçekten jimi hendrix yazdı, her bir cümle ona ait. sigara paketlerinden otel kırtasiyelerine dek elinin altındaki her kağıt parçasına bir şeyler karalama takıntılı bu genç adam, yaşamın üstünde bıraktığı izleri günlükler, şarkı sözleri, mektuplar ve küçük notlar halinde yazıya dökmüş, yazmadıklarını da röportajlarında seslendirmişti. sıfırdan başlamak bu çok parçalı yapbozun birleştirilmesiyle ortaya çıktı. bu onun hayat hikâyesi. sadece kendisinin anlatabileceği türden bir hikâye; fazlasıyla dürüst ve saf. önce yokluk sonra bolluk ve şöhretle başa çıkmak zorunda kalmış bir müzik dahisinin telaşlı, meraklı, yaratıcı ve çelişkilerle dolu zihnine yolculuk."
  one