1. yıllardır sigara zamlarından (çok fazla değil) etkilenmeyen biri olarak tütün içmeyi değerlendirmenizi tavsiye ederim..
  ya da elektronik sigara değerlendirilebilir.tabi tat,koku ve aroma konusunda çekinceleriniz olur veya tam da aradığınız keyfe ulaşırsınız onu bilemem.
 2. zıkkımın kökünü sarıp için on numara oluyor.
 3. abi
 4. tütün.
 5. prestige yada marla eskiden kırklık roketler vardı piyasadan silindi şimdi onun devriydi ya neyse
 6. üstnot: uzun uzun yazmak yerine bir dostumun kişisel blogunda paylaştığı yazıyı buraya kopyalıyorum. beginner'den intermediate'ye taşır sizi tahminimce.

  en başına tekrar yazıyorum, sahte tütünle gerçek tütünü ayırabiliyor seviyeye gelene kadar asla bulaşmayın. şakası olmaz. bakın tekrar söylüyorum, bilmediğiniz; emin olmadığınız tütünü içmeyin.

  ek madde: 1 aylık tütün masrafı 200 gram golden virginia ( veya muadili ithal tütün ) ile aşağı yukarı 120-140 lira.

  ilk evvela sigarayı pahalı bulduğunuz için sarma sigara açık tütün olaylarına girişiyorsanız bırakınız efendim, bırakınız. keyfin pazarlığı olmaz keyif işi bu, ramazanda 13-14 saat sigara içmiyorsanız yine içmezsiniz. benim 55 yıllık tiryaki dedem bıraktı 71 yaşında günde 3 paket sigara içip 6 kere oksijen maskesi takıyodu :d bıraktı yani çat diye şimdide 76 yaşında günde 2 kere oksijen maskesi takıyo ama iyi yani neyse.

  efendim öncelikle ucuzdur, normal bir sigaranın 20’de 1’i kadar kimyasal barındırır, işlenmemiş tütündür, doğaldır, kağıtları kanserojen maddeler içermez, arkadaş eş dost ortamında cool durur. sabahları kalkınca leş gibi zift tadı olmaz, 1 hafta öksürtür sonra tütün değiştirmediğiniz sürece öksürtmez.

  *otomatik sigara sarma makineleri ve makaron kullananlar yada kağıtlı filtreli manuel makine kullananlar bu yazının devamını okumasınlar. sigara sarıyoruz demesinler, sarma sigara içiyoruz demesinler. makinenin sardığı sigarayı içiyoruz desinler, açık tütün içiyoruz desinler, sigara içiyoruz desinler ama sarma demesinler rica ediciğim.  bu dalga motoruna bulaşan, bu akıma kapılan yelkenleri suya indirmiş arkadaşlar deli gibi araştırmaya başlarlar muhtemelen. bana göre seçim yaparken kağıt seçimi tütün seçimi felan konusunda deneme-yanılma yolunu kullanmayı daha doğru buluyorum. ama birkaç önemli noktanın üzerinde duracağım;
  -az tütünle başlayın, kıvıramadığınızda, çarşaf patlattığınızda ziyan olmasın.
  -küçük sarın arkadaşlar hem pratiğe dönmesi kolay olur hem rahat kıvırılır.
  -filtre kullanın arkadaşlar. eliniz dişiniz sararmasın cidden kullanın.
  -sararken sıkıştırmayın arkadaşlar, olabildiğince gevşek ve rahat bırakın ki duman gelsin.
  -kalın kağıtla başlayacaksınız muhtemelen ama zamanla organik ve ince olanlara geçin.
  -ince filtre kullanın.
  -tütünü ölçülü alın parçalamayın ufalamayın ki paket sonunda işkence olmasın.
  -tütünü kağıda eşit oranda dağıtın.
  -tütünü değiştirin ama kağıdı sabit kullanmaya çalışın kalından inceye gidin.
  -tütün söner arkadaşım buna alışın.
  -bastırmayın sararken kavga etmiyosunuz nazik davranın.
  -sentetik kağıt yerine organik kağıt tercih edin.
  -tabaka kullanın arkadaşlar.
  -ucu dar ortası kalın sardıysanız dökün kardeşim onu o sigara içilmez.
  -sabit bir tütüncüden almaya çalışın 3.-4. alışınızda çakma yerine duty-free verir
  -ne yapın edin çakma tütünden sahteden uzak durun netten araştırın.
  -rüzgarlı havada sarmaya çalışmayın.
  -oturarak sarın


  son olarak, sarma sigaranın otlakçısı çok olur “ver 1 lira sarıyım kardeş” demeyi öğrenin uzun dönemde iyi para getirir, kağıt alırken 3-4 tane soteleyin cüzdana çantaya atın birer filtre birer kağıt olmadığında bulması zor olur. uzun dönem içtikten sonra fabrikasyon sigara yakınca boğazınız yanar öksürtür falan..
  gelelim kombinlere ve tavsiyelere;
  tütün olarak; golden virginia classic ( ağzı kilitli ve kırmızı bantlı), old holborn sarı paket, samson mavi, drum lacivert, lucky strike 25 gr kırmızı, marlboro kırmızı, natural american spirit, van nelle mavi genel olarak iyi tütünlerdir.
  kağıt olarak; ocb, gizeh, rizla, arap, raws iyi kağıtlardır dikkat etmeniz gereken tek nokta ikili üçlü olan uzun kağıtlardan uzak durmanız gerektiğidir. onlar başka şeyler için arkadaşlar, varsa onları sararken alırsınız şimdikil ufak kağıtlar yeterli olacaktır.

  filtre için; kesmeli filtrelerden kullandım ama bana güven vermedi zaten zehir içiyoruz diyerek, içinden 100 tane çıkan ocb slim (siyah kutulu naylonun içinden çıkan) filtreyi seviyorum. mentollü filtreler de var yukarıdaki markaların filtrelerini de kullanabilirsiniz ince olsun da gerisi mühim değil.
  kuz
 7. anadolu 7 lira. winston içen insanı mutlu eder.
 8. çok güzel bir alternatif sunuyorum, içmeyin.
 9. sarı ve turuncu degrade paketini satın alın oldhornborn'un. galata'da bir restoranttan da güzel bir tütün cüzdanı alın.
  kaliteli filtre ve kağıt alın.
  yalnız bu sigara zammı mağdurlarına değil, daha lezzetli bir tütün içme isteği olanlara bu yazı.
  fakat ne güzel bir tesadüftür ki sigara mağdurlarına da faydalı bu. çok çok çok daha ucuza, daha doyurucu ve daha lezzetli bir tütün içiyor olursunuz.

  ayrıca, kendi elinizin emeği ve lezzeti de içindedir. üreterek tüketmenin keyfini de yaşarsınız.
  el emeği, her daim en güzel emektir. ondan daha kalitelisi de yoktur. bilerek hareket etmek gerek.
 10. olmuyor ne kadar alternatif denersem deneyim winston'un yerini hiç birşey tutmuyor.
  ashes