1. kişinin hayatından sadece sigarayı çıkarması ile başarılması imkansız olan eylem , kişinin sigaraya yüklediği anlamların aslında anlamsız olduğuna kendini ikna etmesi ile başlayıp , komple hayata bakış açısını değiştirmesi ile mümkün olabilir ancak.

  hayatınızdan sigarayı değil, sigaradan hayatınızı çıkarın .
  ee
 2. sıkıntılı bir süreç.sinirlerinizi ve midenizi aldırmanız gerektiğini düşünebilir, çeşitli alternatif yöntemleri gözden geçirebilirsiniz. içinizden gelmesi çok önemli eğer böyle olursa daha keyifli bir sürece dönüşür.
 3. 40 gündür içinde bulunduğum serüven. hikayemi buradan takip edebilirsiniz.
 4. acılar içinde geçen ikinci haftamı bugün itibari ile doldurduğum eylem. evet bırakmak oldukça zormuş, fakat imkansız değil. yavaş yavaş yeniyorum düşmanımı.
 5. bugün tam 25 gün oldu.ara ara aklıma gelmiyor değil.aklıma geldiğinde kendime artık özgür olduğumu ve çok daha mutlu olduğumu telkin ediyorum çok işe yarıyor.dünyadaki en bağımlılık yapan şey acil satışı yasaklanmalı.
 6. bir dönem 25 günlüğüne gerçekleştirdiğim ve başarısız olduğum sıklıkla düşündüğüm ancak bir türlü cesaret edemediğim eylemdir. zaman zaman gelen sigarayı bırakma isteğimin sebebi ise artık olumsuz etkilerini hissetmem ve keyif almak için değil psikolojik nedenlerle içtiğimi anlamaktır. aslında sigarayı tamamen boş anlarımı doldurmak için içiyorum içmek için gerçekten bundan başka bir sebebim yok.
 7. çoğu bağımlısı gibi benimde başarmak istediğim eylem. ama artık öğrenilmiş kronik çaresizlik seviyesine geldim. belki de 50 defa bırakıp başladım. eskiden 3-4 hafta bırakabiliyordum. artık bıraktığım gün geri başlıyorum.
 8. gerçekleştirebilmek için kendinizle olan iletişiminizi üst seviyede tutmanız gereken eylem. içerken içtim de ne oldu? içmeseydim daha mı kötü hissedecektim? bunun mantığı ne? kötü mü kokuyor bu? gibi basit sorularla başlayarak fakat sürekli cevaplayarak yapılması gerekiyor.
 9. eski bir dostun dediği gibi "sigara bırakılmaz, sigaraya ara verilir. ölmediğin sürece.". bıraktığını zannedersin ancak hiç aklında olmayan bir günde öyle bir tokat yersin ki bir sigara içmezsen beynin yerinden çıkacak gibi olur. sanki davul olacaksındır da tek tokmakla patlayacaksındır. içeceksindir.

  ve george best(bkz: george best) kardeşin sözleriyle son noktayı koyalım "1969'da içki, sigara ve kadınları bıraktım. hayatımda geçirdiğim en kötü yirmi dakikaydı."
 10. hiçbir zaman düşünmediğim bir şeydir. niye bırakayım ki?