• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (4.50)
sihirli şehir - jeanne duprau
güneşin doğmadığı, enerji kaynağının devasa bir jeneratörden sağlandığı amber şehir’de eskinin iyi ve güzel yaşamı yitip gitmektedir. şehrin pırıl pırıl ışıkları titreşmeye başlamıştır artık ve sihirli şehir karanlığa gömülmenin eşiğindedir.
doon ve lina kendi idealleri doğrultusunda bildikleri ve sevdikleri yolda ilerleyen, şehrin geleceğini kurtaracak herhangi bir şey bulma umuduyla bir araya gelen iki eski kafadardır. bir yerlerde başka ve daha güzel bir dünya olduğuna dair inançlarıyla büyük sırrın peşinde, heyecan dolu soluk soluğa bir maceranın içine dalarlar…
bu fantastik dünyada siz de şehrin sokaklarında doon ve lina kadar koşacak, onlar kadar öğrenecek ve kendi hayal gücünüzün sınırlarında dolaşacaksınız…
jeanne duprau’nun kitabı bugün uzmanlarca okullarda okutulması öngörülen ve her yaştan okuyucuyu kendine bağlayacak hem gizemli hem de hayat dolu bir hikaye.
sihirli şehir en karanlık anlarda bile umutlarımızdan ve hayallerimizden vazgeçmeden çabalamak gerektiğini anlatan olağanüstü bir kitap.
karanlığı ortadan kaldırmak için tek bir ışık bile yeterlidir...
 1. yine bir çocuk kitabı, yine bir distopya. beni en çok etkileyen çocuk kitaplarından biridir bu kitap.

  !---- spoiler ----!

  hele ki kızın resim yaparken siyah yerine mavi bir gökyüzü hayal etmesi ve o gerçek gökyüzünü gördüğü vakit yaşadığı şaşkınlık ve mutluluk inanılmaz duygulandırmıştı beni.

  !---- spoiler ----!

  şükretmeyi öğreten bir kitap her şeyden önce ve isterim ki bu kitabı her çocuk okusun. bir de bir devam kitabı mevcut ki ismi: kıvılcım halkı.

  ha bir de filmi varmış bu kitabın eklemeden olmaz.