• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
şikeste - türker ayyıldız
“kazandım” demişti en son karşılaşmalarında. ağzının içinde tüm dünyayı ezer gibi söylemişti. bozkırın orta yerinde hiç kimse bir şey kazanamamıştı oysa. daha ilk kitabıyla orhan kemal öykü ödülü alan türker ayyıldız’ın ikinci öykü kitabı yapı kredi yayınları’nda. vapurlara küsmek ile 2011 orhan kemal öykü ödülü’nü alan yazar ‘’şikeste’’ ile öykücülüğümüzdeki yerini perçinliyor. “şikeste”, kırık, kırılmış, yenilmiş, bozulmuş, hezimete uğramış, kırgın, incinmiş, kederli anlamlarına gelen, farsça kökenli ve artık geçmişte kalmış kelimelerimizden. türker ayyıldız’ın, ikinci kitabına bu adı vermesinin sebebi, yazdığı öykülerin tam da bu anlamları kuşanmış olmalarından kaynaklanıyor. gerçekten de kazanmanın ya da kaybetmenin önemsiz olduğu durağan hayatlar, beklenmedik bozgunlara açık yürekler, büyük kırılmaların sıradanlaşması vs. şikeste, işte böylesi on dört öyküden oluşuyor. şikeste’de toplumun kıyısında kalmış kırgın ve yıkık, dayanıklı ve bıçkın insanların canlı hikâyeleri etkili bir dille anlatıyor.
  1. vapurlara küsmek kitabından sonra okumayı merakla bekledim. beklentimi yüksek tuttum sanırım ki vapurlara küsmek kadar hayran kalmadım. yine de beğendim.

    çok güzel öyküler var içerisinde, kısacık ama çok şey anlatıyor. bolca kasaba hayatı, kasaba insanları var öykülerde. şehir olsun kasaba olsun; hep bir kırgınlık, kırılmışlık hissi, bir iç burkulması biraz sızı...