• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
sıkı dostlar - john le carre
"pakistan'da dünyaya gelen ted mundy bir ingiliz subayının oğludur. sasha ise doğu alman göçmeni bir papazın oğlu...

yaşamları birbirinden habersiz akıp giden iki adam ilk kez 60'lı yılların sonlarında batı berlin'i kasıp kavuran öğrenci eylemleri sırasında tanışırlar.

soğuk savaş yıllarında çift taraflı casusluk yapan iki adamın dostlukları zamanla ilerler. sovyet rejiminin çöküşüyle ted, kendine mütevazı bir hayat kurar. artık ingiliz turistlere rehberlik yapmaktadır.

ancak beklenmedik bir anda sasha'dan gelen bir haber tüm hayatını değiştirir. çok zengin ve kimliği gizli tutulan bir adam irak savaşı lehine propaganda yaparak geniş çevrelere ulaşabilecek bir tercüman aramaktadır. mundy idealleri uğruna işi kabul eder. bu arada ortadoğu ve asya ülkelerinde üniversite hocalığı yapan sasha sonunda esrarengiz adamın kim olduğunu öğrenir.

artık iki arkadaş yoksulluktan kurtulup çökmekte olan dünyayı kurtarmak için ellerine geçen fırsatı değerlendirmeye karar verirler. ama ortada bir sorun vardır. acaba gerçekten dünyayı kurtarabilecekler midir?

ayrıca dimitri kimdir? asil amaçları ve parlak idealleri neden korku ve ihanet kokmaktadır?"
  1. john le carre ile ilk tanıştığım kitaptır. ikili ajan dünyasını ve amerika'nın propaganda gücünü çok çok iyi anlatır. kitaptaki flashbackler ile soğuk savaş dönemi çok güzel anlatılır aynı zamanda.