• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.71)
Yazar stephen king
silahşör - kara kule serisi - stephen king
silahşor (kara kule -i ), stephen king' in kara kule serisinin yenidne gözden geçirilmiş ilk kitabıdır. gizemli kahraman son silahşor gileadlı roland tek başına büyüleyici bir iyilik ve kötülük yolculuğuna çıkar. siyahlı adam' ı ararken alice adında çekici bir kadın ve jake adında new york' lu bir çocukla arkadaşlık etmeye başlar. ama bizimkini yansıtan kendi iç dünyasında aslında oldukça yalnız ve mutsuz bir tiptir.
kara kule, diğer adıyla silahşor, roland' ın gerçek kimliği ve ilgi çekici karakterini keşfedebileceğiniz, baş döndürücü hayali görüntüler ve karakterlerle bezeli inanılmaz bir roman.
 1. stephen king'in kara kule serisinin ilk kitabıdır. son silahşor'un kuleyi bulmak için çıktığı yolculuğunu ve kendi dünyasını anlatmaktadır. bu kitabı okuduktan sonra serinin geri kalanını okumak kaçınılmazdır. stephen king silahşor'un karakterini çok güzel oluşturulmuştur, okudukça hayran bırakır. ayrıca bütün kara kule serisinde hikayeye eşlik eden (bkz: michael whelan) çizimleri vardır ki gerçekten ayrı bir tat verir.
 2. fantastik edebiyat sever biri olarak başladığım kara kule serisinin ilk kitabı. yakın zamanda serinin ilk kitabını bitirdim ve okuduğum diğer fantastik kitaplara göre oldukça farklı bir tarzı var. açıkçası daha önce birden fazla okumayı denedim ama ağır çöl betimlemelerinden dolayı canım sıkıldı ve rafa kaldırdım. yine de kitabı beğenerek bitirdim ve şu an ikinci kitaptan devam ediyorum. kitabın ana karakteri roland kafamda clint eastwood olarak canlanıyor, nedendir bilmiyorum.
 3. stephen king'in bütün ustalığını konuşturduğu serinin ilk kitabı. stephen king kitabı yazarken ağırlıklı olarak vahşi batı kültünden esinlenmiştir. ayrıca seri boyunca bolca bilim kurgu, korku, fantastik öğelere rastlanır.

  kitabın ana karakteri, dolar üçlemesinde clint eastwood'un canlandırdığı the man with no name karakterinden esinlenilmiştir.
 4. serinin sadece ilk kitabını okuyabildim , onu da zorla bitirebildim. geri kalan kitaplara girişmedim. çevirisinden midir yoksa başka bir şeyden mi bilemiyorum beni çok yordu okurken. cümleler çok basit , cümleler birbirlerini tamamlayamıyor. seriyi okuyan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim , geri kalan kitaplarda bu şekilde mi gidiyor ? yoksa onlarda bir düzelme söz konusu mu ?
 5. "siyahlı adam çölde kaçıyordu. silahşör de peşindeydi."

  ilginç şekilde cezbedici ve akılda kalıcılığı yüksek bir ilk cümleye sahiptir. kitap bir kovalamaca hikayesini "western" bir şekilde ele alıyor. roland'ın filmlerden fırlamış bir kovboy tiplemesi olmasının yanısıra çölüi ve "silahşörlük" teması ile hikaye fantastik edebiyatın kalburüstü denilebilecek serilerinden birisinin başlangıcı olarak oldukça iyi giriş yapıyor.

  king'in seri boyunca karakterler üzerine yoğunlaşacağını hissediyorsunuz. roland fantastik kurgunun en trajik kahramanlarından birisi olacağını da bu kitapta hissettiriyor. fantastik seven arkadaşlar için okunmasını şiddetle tavsiye ettiğim bir eserdir. eğer ikinci kitabı geçebilirseniz tabii.

  tercüme ise ikinci kitabın çevirisi biraz sorunlu diye hatırlıyorum. aslında ilk kitabı gönül suveren çevirmiş olsa bile sanırım ilk çevirilerinden olduğundan zayıf kalmış. ama seri genel itibari ile iyi çevrilmiş denilebilir.
 6. filminin çekilmesi neredeyse kesinleşmiştir. roland'ı idris elba oynayacakmış. zenci roland fikri hiç hoşuma gitmese bile bekleyip göreceğiz.
 7. şuan kitabın altıncı serisindeyim. serideki ilk kitabı (silahşor) okuduğumda (6-7 sene önceydi) aldığım tadı unutamıyorum. toplam seri çok fazla olduğundan, o zamanlar gözüm korkmuştu, arka arkaya okumadım ,araya başka kitaplar girdi. bu ay içinde seriyi tamamlarım diye düşünüyorum.
 8. hodder paperbacks'in 2012 senesinde yayımladığı son baskısının ön sözünde yazdığına göre king bu seriye daha gencecik bir yazarken başlar. yirmili yaşlarındadır ve yüzüklerin efendisi'nden büyük ölçüde etkilenmiştir. bu etkinin geçmesini beklemekten başka çaresi yoktur, zira bir tolkien özentisi olarak anılmak istemez. kendi dünyasını kurmak ve kendi deyimiyle "şu ana kadarki en uzun fantastik romanı kaleme almak" ister. en sonunda da ekler: "sizi bilmem ama ben bu süreçte çok eğlendim". buradan okumayacak olsa da söyleyelim king abimize biz de çok eğlendik büyük iş çıkarttın üstat.

  bu arada özellikle silahşör'ün son baskısı ve önceki baskılar arasında ufak farklılıklar var onu da belirtmek lazım. king seriyi bitirdikten sonra tüm bölümleri tekrar gözden geçirip bazı eklemeler, değişiklikler yapıyor ama bu tabi ki spoiler maiyetinde değişiklikler değil. sadece çeyrek asra yayılmış bir seriyi yeknesaklaştırmak adına atılan adımlar.
  pinot
 9. merakın içine sürükleyerek seriye girmiş bulunmaktayım önümüzdeki iki aylık süreçte kara kule serisi tamamlanmak için beni bekliyor.