• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
şili'de gizlice - gabriel garcia marquez
1973 yılında, iri-yarı, siyah saçlı, sakallı bir sinema yönetmeni, askeri darbenin hemen ardından şili'den kaçtı. on iki yıl sonra, zayıflamış, saçlarının rengi açılmış, sakalını kesmiş olarak geri döndü; sahte bir pasaportla, sahte bir ad altında, sahte bir geçmiş ve sahte bir eşle. bu öykü, pinochet yönetimi altındaki şili'de hayatın nasıl olduğıunu gerçek boyutlarıyla dünyanın gözleri önüne sermek uğruna özgürlüğünü tehlikeye atarak şili'ye gizlice giren miguel littin'in öyküsüdür. ünlü yazar gabsriel garcia marquez, miguel littin'le yaptığı tam onsekiz saatlik bir görüşmeden sonra bu öyküyü romanlarından tanıdığımız ustaca anlatımıyla kaleme aldı. pinochet'nin şili'sini, dışı cilalı, içi yozlaşan o diktatörlük yönetiminin gerçek yüzünü, bu yönetime karşı çıkan, kimi başarılı olan kimi de işkence gören, kaybolan sayısız şililinin kahramanca direnişini, sürgünde yaşamanın acısını derinden hisseden littin'in serüvenini şili'de gizlice adı altında kitaplaştırdı.
 1. tanıtımda 18 saatlik bir görüşme diyor ancak marquez- littin görüşmesi tam 1 hafta sürmüş, toplam 18 saatlik bir bant kaydı tutulmuştur. gerisi marquezin müthiş anlatımı...

  kitap bir anda başlayıp bitirmelik öyle soluksuz gidiyor. Dünyanın bir uzak ucu şilinin askeri yönetim altındaki insanlarının dile getirmekten çekindiği görüşleri, eskiye özlemleri, ellerinden alınan onurları beni neden bu kadar etkiliyor diye çok düşündüm kitabı okuduğum sürede..
  ve bir yönetmenin, film ekibinin ve bu maceraya ucundan da olsa karışmış herkesin nasıl ölümü bile göze alabildiğini düşündüm uzun uzun.
  şimdi ortalık çok karışssa bunlar yaşanmış olsa bu ülkede kimse cesaret edebilir miydi dedim cevap bulamadım.

  gabonun gazeteciliğinin üstüne yazarlığıyla kat çıktığı müthiş bir kitabı. kesinlikle okunmalı.

  ayrıca kitap okurken dinlemekte fayda var : şili'ye özgürlük - bulutsuzluk özlemi