• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
şimdiki zaman - belmin söylemez
mina yaşadığı ülke ile bağlarını kopartmaya karar veren fakat işsiz ve parasız bir kadındır. amerika’ya gidip yeni bir hayata başlamanın planlarını yaparken para biriktirmek için bir kafede meraklılarına kahve falı bakmaya başlar. bir yandan insanlara kaderleriyle ilgili umut dağıtırken, diğer yandan kendi şimdisini ve geleceğini sorgular. mina şimdiki zamanı olduğu yerde bırakıp, geleceğe kaçmak ister.
 1. belgeselleri ve kısa filmleriyle tanınan belmin söylemez’in ilk uzun metrajlı film çalışması. insanlar arasındaki kader ve dostluk ilişkilerine eğilen film, festivallerde beğeni toplayan bir yapım.
 2. bu tarz filmlerde pek bir şey olmamasının en iyi yanı filmi seyrederken başka işlerle de uğraşabilmek. ne bileyim o sırada faturaları yatırırsın, çay koyarsın falan. seviyorum ben böyle filmleri germiyorlar, "sürekli benle ilgilen" havaları yok.
  abi
 3. amerika'ya gitme hayalleri kuran, bir yandan maddi sorunlarla uğraşan mina'nın bir kafede iş bulup fal bakmaya başlamasını; başkalarının fallarına bakıp onlara kendi hikayesini anlatışını konu alan 2012 yapımı belmin söylemez filmi.

  filme bayıldığımı söyleyemeyeceğim, kendime "sanat filmi bu sanat düz adamlık yapma!", "okumasını bilene çılgın alt metinlerle bezenmiş." de diyemeyeceğim. zira biliyorum ki elektrikli sobalar, kirli kahve fincanları hareketsiz bir kamerayla 10 saniye sürekle kayda alındığı her anda sanatsal birer obje oluvermiyorlar. filmi olumlu olumsuz bir sonuca vardırmamak, bir filmi her zaman sanatın doruklarına taşımıyor. ama öyle ki şimdiki zaman'da sözünü ettiğim şeylerin 'en güzel' örneklerini görmek mümkün olmuş.

  film oldukça durağan - aslında bizim sıradan hayatlarımızdan daha fazlaca değil- ama elbette bu bir sorun değil, hatta belki de filmin en cazip taraftarından biri. izleyiciye izleyici olduğunu unutturacak kadar, hikayenin bir parçasıymış gibi hissettirecek kadar gerçek ve durağan. gene de kendi adıma söyleyebilirim ki defalar ve defalarca bu 'gerçekçi şehirli insan yalnızlığı hikayeleri'nin aynı yavanlığa varan sadelikle işlenişi de canı sıkıcı bir hal almadı değil artık.

  fazlaca sövdüm, söylendim ama gene de meraklısına bol ödüllü şimdiki zaman'ın fragmanı