1. yaşadığımız yaşamın bir simülasyon olduğunu ve simülasyonun içindekilerin bunun bir simülasyon olduğunun farkında olmadıklarını ileri süren görüş.

  aç gözünü, matrix, tron gibi bilim kurgu filmlerinde yıllarca materyal olarak kullanılmıştır.

  aslında önemli olan soru bu simulasyonun kim tarafından hangi amaçla yapıldığı. çünkü yaşadığımız evrene bir "gerçeklik simülasyonu" demememiz için ortada hiçbir sebep yok. evrendeki bazı sebebi bilinmez kısıtlamalar (öyle ya sonuçta bu bir yazılım) da bu görüşü desteklemektedir. bu sınırlamalardan bazıları şöyle:

  işık hızı: teoriye göre bir fotonun hızını ifade eder. evrende ışığın kendisi dahil bu hız sınırını geçemez. evrende bir maddenin sahip olabileceği en yüksek hızdır.

  planck sabiti: evrende ölçülebilecek en kısa uzunluk. tüm maddellerin uzunluğunun bu sayının tamsayı katları olması gerektiğini savunan bir tanım. varsayım.

  mutlak sıfır: maddenin ulaşabileceği en küçük sıcaklık. (mutlak sıfır bir sınırlama mıdır ki diyenler için 1 2)

  ve benzerleri şeklinde devam eder...
 2. tapındıkları üst aklın kontrolünde gökyüzünden sarkan ipler ile kaderleri şekillendirilen ahşap kuklalar üzerinden simülasyon argümanı'na dair söylem geliştiren; görsellik, anlatım ve metin olarak doyurucu animasyon filmi:

  (bkz: strings - anders ronnow klarlund)
 3. abi