• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
şipşak freud - christfried tögel
vakti az olanlara!hayatımızı değiştirenlerin hayatları şipşak dizisinde!bilim tarihinin en çok tartışma yaratanlarından sigmund freud'un bilinmeyen yönleri...christfried tögel, sigmund freud'u keşfetmek üzere çıktığı yolculukta okurunu yalnız bırakmıyor, bu yolculuğun ana duraklarında onlara eşlik ediyor ve onları freud'un bilinmeyen yönleriyle tanıştırıyor.yıllarca bilim çevreleri tarafından görmezlikten gelindikten sonra 1902 yılında profesör unvanı aldığında kendisine gelen çiçekleri ve kutlama mesajlarını gören freud, durumu alaya alarak şöyle yorumlamıştı: "sanırsınız ki cinselliğin rolü majesteleri tarafından resmi olarak kabul edildi, rüya analizi bakanlar kurulunca onaylandı ve histeri vakalarında psikanalitik terapinin zorunluluğunun savunulduğu yasa taslağı üçte iki oyçokluğuyla meclisten geçti."bilme tutkusuyla çalışmalarını yürüten sigmund freud'u bazıları çok yüceltti, bazıları küçümsedi. ve o bilim tarihinin en fazla tartışılan isimlerinden biri oldu. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. (bkz: başlık boş kalmış)

  freud'u en kestirmeden anlatan kitap sanırım. ben şimdiye kadar anladığım irili ufaklı şeylerin üzerine bir kat çıktım. bu yüzden kitabı çok yararlı buldum. ilgisi olanların okumasını kesinlikle tavsiye ederim.

  freud'un farklı konular hakkındaki görüşleri ve kitaplarının/makalelerinin/çalışmalarının "ne demek istediği" çok sade ve anlaşılabilir bir dille anlatılıyor. totem ve tabu ya falan girmeden önce okumam bence gayet yerinde oldu.

  mesela şöyle bir cümlenin altını çizdim ve çokça bir anlam çıkardım.

  <bir liderin başarılı olabilmesi için iki koşul vardır: ya liderin savunduğu ideal ya da ideolojinin, grubun diğer üyelerinin ego idealiyle örtüşmesi yahut da "bireyin kendi ego idealinden vazgeçip liderde vücut bulan grup idealini sahiplenmesi"dir.>