• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
sırf bela - emir kusturica
son yılların en sıra dışı yönetmenlerinden biri olan emir kusturica; siyasetin, devletin, mahallenin ve hatta aile yapısının gölgesinden kurtulmaya çalışan idealist gençlerin yetişkin dünyasındaki varlık mücadelesini dragan, aleksa ve kosta'nın gözünden anlatıyor ve bu altı öykülük kitapla beyazperdenin de ötesine geçiyor.

-özgüvenini kazanmaya çalışan bir ergen.
-ebeveynlerinin ufacık sırları arasına sıkışmış bir çocuk.
-savaşa rağmen aşk.
-cinayetle sonlanan bir gece.
-para, aşk, umut, aile, kurtuluş.
-fazlasıyla gerçek ve bir o kadar gerçeküstü.

karanlık fantezilerin sihirli gerçekçilikle iç içe geçtiği trajikomik olaylar örgüsüyle bezenmiş altı öykü de, kusturica'nın kaleminin en az gözü ve algısı kadar kuvvetli olduğunu kanıtlıyor.

çingeneler zamanı, arizona dream ve underground gibi kült filmlerin yönetmeni olan emir kusturica, 24 kasım 1954'te saraybosna'da doğdu. balkan kültürünü dünyaya tanıtan en büyük isimlerden biri olan kusturica, neredeyse bütün filmleri ile defalarca ödül almıştır.
---
(tanıtım bülteninden)
  1. varlığından dün haberdar olduğum hemen yarın gidip alacağım kitap. halihazırda okuduğum bir kitap, youreads eşzamanlı okuma için yetiştirmeye çalıştığım iki kitap, ve birikmiş bir sürü anatomi konum olsa da en kısa zamanda bu kitabı okumam lazım. hemen başlık açtım ki benim gibi kusturica hayranları haberdar olsunlar, hemen okusunlar ki gelip burada uzun uzun inceleyelim. tabi ki okur okumaz bu yorum güncellenecektir.