• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
siyah lale - alexandre dumas
haarlem çiçekçilik cemiyeti kusursuz bir siyah lale yetiştirene büyük bir ödül vaat eder. bu o ana kadar görülmemiş bir şeydir ve herkesin ilgisini çeker. siyah laleyle ilgilenenlerden birisi de cornelius van baerle’dir. uzun süren çalışmalardan sonra üç tane siyah lale soğanı yetiştirmeyi başarır. ama kıskanç komşusu isaac boxtel bütün bu olanlardan haberdardır. siyah laleyi ve dolayısıyla ödülü elde etmek için van baerle’yi işlemediği bir suçla itham ederek ihbar eder. ( kaynak wikipedia )
 1. dönemin ana akımına dahil olarak mutlak iyi ve mutlak kötü karakterleri barındıran alexandre dumas romanı. ancak döneme ve siyasi yapıya ilişkin güzel bir arka plan sunuyor. yine, lale çılgınlığı ( tulipmania) da bu romanla birlikte daha iyi anlaşılabilir.
  mesut
 2. dün sisteme eklemeye üşendiğim, yıllar önce okuduğum alexandre dumas romanı.

  dönemin lale yeşirtiricileri derneği eğer yanlış hatırlamıyorsam, simsiyah bir lale yetişmek ister ve bu simsiyah laleyi yetiştirene ödül vaadeder. romanın kahramanı 3 siyah lale soğanı elde eder ve çekemeyen komşusu, iftira atarak soğanları elde eder,olaylar gelişir.(*:swh) alexandre dumas'ın şaheseri monte cristo kontu düşünüldüğünde, tipik bir alexandre dumas romanıdır denilebilir.


  !---- spoiler ----!

  sadece çok büyük acılar çekenler mutluluğun anlamını bilirler.

  !---- spoiler ----!