1. tuskon ( türkiye işadamları ve sanayiciler konfederasyonu ) başkanı rızanur meral'in 1 mart 2014 tarihindeki 5.olagan kongrede hakkinda bir cok yolsuzluk suclamasi bulunan (bkz: recep teyyep erdegen) 'e hitaben soyledigi sozdur.

    giris konusmasinin tam metni su sekildedir;

    "son günlerde bazı siyasetçiler sivil toplumu kastederek sık sık muhalefet yapacaklarsa parti kursunlar siyasete girsinler diyorlar. buna karşılık bazı işadamları da verdiğimiz vergilerin, ülke kaynaklarının nasıl kullanıldığını bilmek en doğal hakkımız diyorlar. bunu yapmak niçin muhalefet olsun diyor ve şunu ekliyorlar; siyaset millete hizmet etme yeridir, para kazanma, servet edinme yeri değildir. para kazanmak isteyen siyasileri eşit şartlarda rekabet edebilmek adına siyaseti bırakıp, şirket kurup iş hayatına girmeye davet ediyoruz."
  2. ne yazık ki siyasetin yürüyebilmesi için ekonomi gerekir ve dünyanın yönetilmesindeki en büyük gaye ekonomidir. savaşı da çıkartır, kardeşi de kardeşine kırdırır. hatta kan döktürür. bu sebepten siyaset, ekonomiden beslenir. ekonominin temeli de paradır. hizmet göz önünde sunulan, servis edilen bir şey lakin ekonomi olmadan siyaset yürümez. *
    ilgaz