1. Bir yıldır tedavisini gördüğüm; omurganın doğuştan, felç sebebiyle veya nedeni bilinmeyen bir sebep dolayısıyla bel veya göğüs kısımlarında eğilmesi durumu. S veya parantez biçiminde görülebilir.
  Genellikle genç kızlarda görülür ve eşe dosta dikkatle bakılırsa çoğu kişide olduğu fark edilebilir. Bu sebeple eğer skolyozunuz varsa bolca "aa benim hala kızımda, arkadaşımda var, bilmemnemde de var korse takıyor, yüzmek gerekliymiş" gibi cümleler işitebilirsiniz.
  Genellikle 10 derece ve üzeri eğrilikler skolyoz olarak adlandırılır. Eğer skolyozunuz 20 dereceden düşükse daha çok yüzmeye ve özel skolyoz egzersizlerine yönlendirilirsiniz. 20 - 40 derece arasındaysa korse kullanmanız gerekir. 40 dereceden fazlaysa (büyük oranda) ameliyat gereklidir.
  Ben işin korse kısmında yer aldım ve 9-10 aydır her gün takmaya çalışıyorum. Birkaç ayım kaldı. Açıkcası hastalık benim hayatımı, korsemi görüp "ay inanmıyorum yazık bu ne!" diyen çevremdekiler kadar etkilemedi ve korkutmadı. Tabii ki zor yanları var ve insan bazen bunalıyor (evet uyurken de takıyorsunuz) ama ben alışabildim. Benim skolyozum 28 dereceydi ve bugün ortopedistim 11 dereceye kadar düştüğü müjdesini verince bu başlığı açtım, neden bilmiyorum gerçekten.
  İyi yanı otobüste korsenizi fark edince yer veriyorlar. Her gün farklı bir hikaye anlatıyorum, trafik kazası, ameliyat... Can sıkıntısına birebir. Bir diğer iyi yanıysa vücudunuzu çok güzel şekillendiriyor ve sporu yaşam biçimi haline getirmenize yarıyor.
  Buradan özellikle genç kızlara tavsiyem aynada bel kıvrımlarının simetrik olup olmadığına veya omuzlarından birinin daha yüksekte olup olmadığına baksınlar. Ben bu şekilde fark etmiştim.
  jole