• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
slavoj zizek çağımızın son filozofunu anlamak için çizgibilim - christopher kul-want, piero
çağımızın son filozofunu anlamak için çizgibilim

"batı'nın en tehlikeli filozofu"
"yeni solun süperstar mesihi"
"kültür teorisinin elvis'i"

sloven filozof slavoj žižek yukarıdaki gibi başlıklara ilham kaynağı olmakta. ama aklından aslında neler geçiyor? christopher kul-want ve piero, popülerliğinin ani yükselişini gözler önüne sererken bir yandan da žižek’in ekoloji ve artan yoksulluk, savaş, halk ayaklanmaları ve devrimle ilgili küresel krizleri nasıl analiz ettiğini araştırıyor.

felsefe ve etikten, siyaset ve ideolojiden, din ve sanattan, edebiyat, sinema, kurumsal pazarlama, kuantum fiziği ve sanal gerçekliğe kadar birçok konuyu kapsayan bu kitap žižek’in, komünizm, marksizm ve psikanalizi yeni birer özgürlük ve haz teorisine dönüştürmedeki ustalığını açıklıyor.
 1. günümüzün en büyük kültür eleştirmenlerinden biri olan slavoj žižek’i ele alan kitap, ntv yayınları çizgi bilim serisinden piyasaya çıkarıldı.

  slavoj žižek’in popülerliğinin ani yükselişini gözler önüne sererken bir yandan da žižek’in ekoloji ve artan yoksulluk, savaş, halk ayaklanmaları ve devrimle ilgili küresel krizleri nasıl analiz ettiğini araştırıyor.

  21 mart 1949’da slovenya’nın (eski yugoslavya) ljubljana kentinde doğan slavoj žižek, yine aynı kentte felsefe doktorasını tamamladı. daha sonra ise paris üniversitesi’nde psikanaliz eğitimi gördü. marksist bir sosyolog olarak tanınmış, 150. yılında komünist manifesto’ya bir önsöz yazmış ve yazdığı önsözde, özetle kapitalizmin sebebini araştırmaktansa, komünizme yüklenmenin insanlara daha kolay geldiğinden dem vurmuş biri.

  çok keyifli çizimlerle bu modern zaman filozofunu tanımak isterseniz okumanızı tavsiye ederim. emin olun hoş bir tanışma olacak ve kitaplarını okumak için meraklanacaksınız.