• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
sodom'un 120 günü - marquis de sade
insanların özlerinin kötü olduğunu ve insanlara kötü davranmanın doğa gereği olduğunu savunan felsefik bir roman.
 1. cinsel objelerin arasına sadizm felsefesini giydirmiş büyük ustalık eseri. sapkınca olan hikayeden rahatsız olanlar işin felsefik boyutunu kavrayamayan insanlardır.
 2. filmi, kitabın yanında bir kır kelebeği kadar yumuşak gelen, marquis de sade'in zincirlerini kıran ve imkan sahibi aristokratlar üzerine temellendirdiği; anlatım olarak daha ağır, kimilerine göre iğrenç veya sapıkça; kimilerine göre göre kurgusallığından dolayı muhteşem bir kitap.

  120 gün boyunca bir şatoya hapsedilen çocukların uğradığı sapıkça eylemler, ağır ve sadist işkencelerle süren, fakat kitabın sonunda konunun sonu netleşmediği için okuyucuyu daha da huzursuz eden bir kitap. ''tanrının yanlışları vardır, insanlar da zevk için vardır ve her türlü zevki yaşamaya layıktır'' mottosu, çocuklara dışkılarını yedirebilecek, küçük çocuklarla her türlü cinsel ilişkiye girebilecek kadar modern insana ters gelen, fakat 18. yy fransa'sına bu konularda çok ciddi göndermelerde yaptığını okuduğum kitap.

  çoğunluk bu yazılanlardan rahatsızlık duyuyorsa insanlar en azından görüntüde birlikteler. ama, insan serbest kalırsa ve her dilediğini yapmaya kalkarsa marquis de sade bunları içtenliğiyle yazmış oluyor. evet, insanoğlu son derece zevk ve sefahat düşkünü. bunu sınırlamak aptalca felsefesinin kusursuz kurgusu bazı yerlerde yazarı ''aslında haklı'' şeklinde düşündürtebilecek kadar ileri.

  okumayan varsa ve düşünüyorsa, bence, filmini önce izlesin. normal şartlarda asla böyle bir tavsiyede bulunmamakla beraber; pasolini'nin çektiği film kurgusu daha güncel olmakla birlikte sınırlarınızı ve sinirlerinizi test eder ve okumaya altyapı hazırlar fikrindeyim.

  harf ekleme