1. trafik canavarlarının fütursuzca sürdükleri araçlarının altında can veren, masum hayvanlar.

  ezdikleri canlara dönüp bakmıyorlar bile bu insanlıktan nasibini almamış "insan" müsveddeleri.

  neyse...

  her ne kadar böyle insanlar(!) var ise de iyi insanlar da mevcut.

  geçenler de kadifekale'den (izmir) otobüse binmeyip yaya olarak konak'a gitmek istedim. ara sokaklardan geçerken bir de ne göreyim! nerdeyse her evin önünde bi' kap yemekle birlikte su vardı.

  iyiki varsınız!

  (bu arada kadifekale; genel olarak gecekondulardan oluşan, dar gelirli insanların oturduğu semt. kısıtlı imkanlarına rağmen bu duyarlılığı göstermişlerdir.)
 2. dün kampüste baktığımız köpeğin durumu ağırken gelip bakan sağolsun bütün gece başından ayrılmayan veterinerden öğrendim. hasta veya yaralı bir sokak hayvanı getirdiğinizde -işlem çok zor değilse eğer- veterinerlerin geneli ücret almıyormuş.
  ancak işlem zor ve uzunsa-çok ilaç kullanılıyorsa da toplam tutarın yarısı alınıyormuş. bunu bilmiyordum. belki aklınızda kalır diye yazmak istedim.

  ayrıca doğruluğundan emin değilim ve hatta bilen biri bilgilendirirse sevinirim; duyduğuma göre aracınızla bir sokak hayvanına çarptığınızda veterinere götürürseniz masrafı sigorta ödüyormuş.
  umarım bu da doğrudur.

  *edit!!!!
  bu konuda şöyle bir yazı buldum. sokak hayvanları- kasko ödemesi

  alıntı ve konunun özeti: Aracınızla çarptığınız kedi veya köpek sahipli, aşılı, kimlikli ve şahsa ait olmalıymış, belli bir oranda masraf karşılanıyormuş. Çarptığınız kedi veya köpeğin maddi bir değeri olmalıymış.Sokak köpekleri kapsam dışı.

  Daha da açmak gerekirse. Bu kapsama bir kere sokak kedi ve köpekleri girmiyormuş. Küpeli belediye tarafından aşılanmışta olsa sokak köpekleri ve kedileri bu kapsamda değillermiş yani.

  Ayrıca diyelim ki siz bir sokak köpeğini sahiplendiniz. Yani yukarıda yazdığım şahıs köpeği oldu. Yine de """"cins olmadığı, bir maddi değer karşılığı olmadığı için"""" bu kapsama alınmıyormuş.
  Arabanızla çarptığınız köpek safkan şecereli, maddi değeri olan, sahipli, aşılı, kimlikli bir köpekse ancak o zaman kaskonuz veteriner ücretini ödüyor. Fakat o da sadece belli bir miktara kadar.

  """"cins olmadığı, bir maddi değer karşılığı olmadığı için"""" bu cümle içimi çok acıttı.
 3. kendi evlerimizde besledigimiz canlardan daha cok sevilmesi, daha cok ilgilenilmesi ve cins, irk ayrimi yapilmadan sahiplenilmesi veya buna on ayak olmamiz gereken can*lardir. hatta kedi veya kopek sahiplenmek isteyen arkadaslar varsa, en az iki uc defa dusundukten sonra.!!! bana mesaj atabilirler elimin altinda bol miktarda sahiplenilmeyi bekleyen kediler ve kopekler mevcut.!
 4. rastladığım her sokak hayvanının acısının kendi acımmış gibi hissediyorum
  bu yüzden sokakta birden yüzüm düşüyor ruh halim fark etmeksizin
  sürekli açlıkla susuzlukla hastalıkla bakımsızlıkla ilgisizlikle sevgisizlikle birbirleriyle ve en önemlisi insanlara karşı bir yaşam mücadelesi içindeler
  en iyi ihtimalle en iri sokak hayvanının bilmemkaç katıyız, bilmemkaç katı binalar dikip çevrelerine bilmemkaç katı büyüklükte araçları sürüyoruz üstlerine
  bütün bu düşünceler bana gulliver's travels hissi yaşatıyor, kaçıp bir yerlerde insandan daha 'medeni' hayvanlarla yaşamak istiyorum
  bir de geçen gün birine parmağımı kaptırdım
  o an bile tek düşündüğüm köpeği belediyeden nasıl korurum-du
 5. insanların geçici hevesleri yüzünden sokakta yaşayan hayvanlardır.
 6. Biraz bakar mısınız? Sokak hayvanları için şöyle bir şey yapmışlar girip onlara ücretsiz mama yardımı yapabilir misiniz?

  http://www.mamafabrikasi.com