1. rüzgarıyla meşhur memleket, memleketim.

    geçim kaynağı tarım olan, tarımın değer kaybetmesinden sonra fakirleşmeye başlayan bir ilçedir söke. insanı hoştur, suyuna giderseniz çok yardımseverdirler. ancak yine de çalışmayı pek sevmez. aşım, içkim, sigaram, bir de çocuğun masrafı çıksa yeter kafasındadır. hatta iki denizlili bir araya gelirse ne fabrikası kursak, iki aydınlı bşr araya gelirse nerede kafayı bulsak derler sözündeki aydınlıların da sökeli olduğu rivayet edilir.

    izmir, kuşadası ve bodrum kavşağında yer alır. turistler gelmişken ne varmış diye bakarlar ara sıra. hatta bşr tanesine rehberlik yapmayı kabul etmişliğim de vardır ancak gelen turiste merkezde bir tur attırdıktan sonra priene'yi tarif etmekten başka bir şey yapmazsınız.

    ygs lys gibi sınavlarda ciddi başarılar çıkarmakta da üstüne yoktur. buranın öğrencisi aydın merkezde okur, sökeden servislerle gidip gelir genelde. eh, şehirde de yapılacak en zevkli aktivite ders çalışmak olunca kazanır bir yerleri. kazanamazsa bilin ki ya karı kız peşinde ya birilerini koşturuyor peşinden, ya da internet kafede yitti gençliği.
  2. miletos ve priene antik kentlerine ev sahipliği yapan ilçedir, pek güzeldir.