1. sol-ak kişilerin özelliğidir. fakat diğer ellerini kullanan insanlara sağ-ak demek yerine neden sal-ak demekte ısrar ediyor insanlar, anlamıyorum.
 2. bir sağlak olarak demeliyim ki daha zeki olabildiklerini düşündüğüm güruh.
  itiraf da etmeliyim ki çocukluğum boyunca sol elimle de yazmaya çalıştım, bir ara işi kotarma seviyesine de gelmiştim hani..
 3. üniversite yıllarında kolçaklı sıra bulma konusunda sıkıntı olması dışında olumsuz bir yanı olmamıştır.zeka konusunda çeşitli açıklamalar var , sanat spor vs gibi dallarda da etkin oldukları söyleniyor. ailede sadece kuzenlerimden birisinin ve benim solak olmam enteresan ayrıca.
 4. iki elle de yazabilmek için ilkokuldayken çok fazla sol elle yazma çalışmam olmasına rağmen karşılık alamamıştım.. sağa devam
 5. küçükken babamın bütün işlerimi sol elle yaptığımı fark edip duruma müdahale etmesinden sonra; yemek yemek, sağ elle yazmak ve diğer bütün işlerde sağ elimi kullanmaya başladım tabi bu uzunca bir süre babamın beni takip edip her sol elimi kullandığımda uyarıp sağ elimi bütün işlerde kullanmamı sağladı.

  şimdi ise sol ve sağ elimle yemek yerim, yazarım dilediğim her şeyi her iki elimle rahatlıkla yapabiliyorum bunu avantaj olarak görüyorum.
 6. insanların %10-12 civarı solak insanlardan oluşmaktadır. zihinsel rahatsızlığa sahip insanların %40'ı solak olduğundan şizofreni gibi hastalıklarla solak olmak arasında bir bağlantı kurulmuştu en son kanıtlamadı diye biliyorum.

  dini inançlardan, batıl inançlardan ve piyasadaki çoğu ürünün sağlak insanlar için tasarlanmış olmasından dolayı iki elini de işlevsel kullandıklarından sanatsal ve fiziksel aktivitelerde daha başarılı oluyorlar.

  ayrıca beynin sağ tarafını diğer insanlara göre daha fazla kullanıyorlar. bu zeki olmak olarak algılanabiliyor ama araştırmalarda sağlak insanlarla aralarında iq farkı olmadığı anlaşılmıştır.

  günlük hayatta ise makas tutmak, mause kullanmak, üniversitedeki kolçaklı sıraları kullanmak, çeşitli makine ve aracı kullanmak gibi işleri sıkıntıya sokmaktadır.
 7. bazen ustune akilli(!) espriler yapildiginda gulumseten bir durumdur.

  dershanedeki fizik hocamin yillar once, sag el kurali'ni kullanarak telden gecen akimin yarattigi manyetik alan konusunda (ben de yoruldum tamam daha orselemem):

  "sen solaksin gedroafadam, sana tek ogudum var unutmaman icin; kalemi elden birakmayacaksin tamam mi?"

  demesiyle, imkani yok unutamayacagim rezalet sakayi yapmasina sebep olmustur solakligim.

  solaksa cok zekidir derlerdi hep, zamaninda birine asik olan solaklari da kapsar mi bu arguman diye dusunur dururum.

  edit: "dershane" diye yazilir. "dersane" diye degil.
 8. sağ eli çok nadir işlerde kullanmak hele ki çatal bıçakla yemek yerken ızdırap oluyor.
 9. yemeği sağ elinle yemeyi denesen, diyenlerin kafasına tabak fırlatmak istememe sebep olan şey
  sinirli bir insan da değilim halbuki ama bu dini dayatmalara, batıl inançlara gelemiyorum artık