• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.50)
solgun ateş - vladimir nabokov
çok zordur konuşmak sevgili ölülerimizle, rüyalardan bildiğimiz üzere! endişemizi, kırılganlığımızı, utancımızı görmezden gelirler. artık eskisi gibi olmayışları insana fena koyar. uzak bir savaşta ölen okul arkadaşımız, şaşkın değildir bizi kapısında görmekten; işaret eder biraz kaygısız, biraz kederli, bodrum katı odasındaki su birikintilerini.

nabokov dilimizi kullanmayı ve dönüştürmeyi seçmekle, hepimize şeref bahşetmiştir.
-anthony burgess-
(tanıtım bülteninden)
 1. vladimir nabokov'dan bir başyapıt.

  ülkemizde lolita dışında pek eseri bilinmeyen halbuki dünya edebiyatının zirvelerinden biri olan nabokov belki de faulkner ile aynı kaderi paylaşıyor.

  amerikalı bir profesör olan john shade'in kızının ölümü ve eşine olan sevgisi üzerine yazdığı uzun şiirle açılışı yapıyor kitabımız. bir cinayete kurban giden shade'in meslektaşı charles kinbote'un kimsenin olurunu almadan şiirin eleştiri ve tahlillerini yapar. ancak tüm bunları yaparken tamamen şiiri kendi hayal dünyası ölçüsünde yorumladığı ve shade'e şiir üzerine asıl ilhamı kendisinin zerk ettiğini savunur.

  zembla ve kaçak kralın hikayesine, komplo teorilerine, gizli bir hazineye dair açıklamalarına ulaşırız charles kingbote'un.

  muhteşem bir nabokov eseri. çevirmeni yiğit yavuz'u oldukça uğraştıran bir eser olduğu aşikar, en az iki ayraç kullanılması önerisiyle.
 2. tutunamayanlar üzerinde hem biçimsel hemde içerik olarak büyük etkisi olduğu söylenen kitap.
  dlg
 3. kitap 999 dizelik bir şiirle başlar, şiirin yazarı john shade nasıl olduğu bilinmez bir şekilde ölmüştür, bunun üzerine kitap boyunca charles kinbote isimli alışılageldik alaycı nabokov karakterlerinden biri sazı eline alıp söz konusu şiirlere açıklamalar getirir. bir nevi selim ışık-süleyman kargı ilişkisidir, kaldı ki söz konusu tutunamayanlar bölümü bu yapıtta kullanılan tekniğin birebir uygulanmasıyla oluşturulmuştur.