1. sanatçının rock, metal, blues gibi türlerde (çoğunlukla) ritim gitarın üstüne çaldığı melodi.

  solo gitar olarak bakarsak tanımı böyledir. ama 'solo' kavramını solo gitar olarak sınırlamamak gerekir. klavye solosu olabilir, davul solosu da olabilir, bas gitar solosu da olabilir.
 2. ritim gitarın veya herhangi bir ritim enstrümanın üstüne solo atacak olan gitardır/müzisyendir. ingilizcede "lead guitar" olarak anılır.
 3. ingilizce karşılığı lead guitardır. aslında solo gitar pek de doğru bir çeviri değildir. bir gitarın solo sayılabilmesi için şarkı boyu solo görev üstlenmesi gerekir. steve vai, joe satriani gibi sanatçıların şarkılarını örnek olarak dinleyebilirsiniz. onun dışında örneğin rock bir şarkıda giren soloyu çalan gitarın solo gitar olarak görülmesi doğru değildir.

  sebebi ise şu. bir megadeth şarkısını ele alalım. örneğin en son kliplendirdikleri şarkı olan post american world. şarkının gitar solosunun girişini dave mustaine çalarken devamını kiko loureiro çalar. birisi solo atarken diğeri arkada şarkının riffini çalmaktadır. bu durumda hangisini solo gitar olarak değerlendirmeliyiz? ya da iron maiden (hep metalden örnek veriyorum ama gitar solosu bulunan ve dinlediğim şarkılar genellikle metal, diğer dinlediklerimde gitar solosu yok :)). gruptaki üç gitarist de aynı şarkıda solo atabiliyor. ama her iki grupta da şarkının rifflerini çalmanın dışında farklı melodiler çalan, yeri geldiğinde oktavdan çalan bir gitar bulunur. işte buna lead gitarist denir. aslında türkçede direkt birinci ve ikinci gitarist desek daha doğru olur. direkt solo gitarist demek doğru olmaz. çünkü solo gitarist dediğimiz adam şarkı boyunca uzun uzun ritim de atar.
  jimi
 4. solo kavramı değişeceği için her zaman beklediğiniz kavramı karşılamaz.
  mesela günümüz indie veya alternatif rock grupları pentatonik olmayan arpejimsi solo atar ve buna da solo denir.
  ya da experimental rock grubunun teki feedback ile gürültü yapar ama bu da solodur.
  bunun gibi örnekleri arttırabiliriz.
  rock veya metal demek pentatonik dülülüdülü demek değildir.