1. kriminoloji tarihine "tamam shud" vakası olarak geçen olaydır. somerton adamı olarak da bilinen olayın dosyası yıllardır açık beklemektedir.
    01 aralık 1948 yılında saat sabah saat 6 sıralarında avustralyanın somerton sahili’nde kimliği belirsiz bir erkek cesedi bulunur. cesedin ceplerinde kimlik, cüzdan yoktur. önce zehirlendiği düşünülür ancak zehirlenmeyi kanıtlayacak kusma ve kasılma yoktur. mide içeriğinde ve kan örneklerinde de zehire rastlanmaz. bir boğuşma izi de yoktur.

    olaydan iki gün sonra tren istasyonunda bir çanta bulunur. çantada günlük giyecekler ve amerikan marka bir dikiş ipliği vardır. dikiş ipliği somerton adamının üzerindeki takım elbisenin cep dikişlerinde kullanılan iplikle aynıdır. bütün elbiselerinin etiketleri sökülmüş olan giysilerin etiket yerlerine kravat ve kemerlerine "keane" yazıldığından . somerton adamının adının keane olabileceği düşünüldü.

    ceketinin gizli bir cebinde bir kitap sayfasından kesilmiş "tamam shud" yazılı bir kağıt, garip yazıların olduğu başka bir kağıt ve telefon numarası bulundu. polis kimliğini belirlemek için gazeteye ilan verdi ve somerton adamının fotoğrafları gazetelerde yayınlandı. arabasının arka koltuğunda ömer hayyamın rubai kitabını bulduğunu ve bu kitabın son sayfasında tamam shud yazan yerin kesildiğini söyleyen biri polise başvurdu. tamam shud "bitti tamam son" demekti. kitabın sayfası ile eldeki kesilen parça birbirine uyuyordu. polis kesik sayfanın yanında bulduğu telefon numarasını aradı. numara bir hemşireye aiitti. hemşirenin iafadesine başvurulduğunda onun da 2.dünya savaşı sırasında bu kitabı okuduğunu ve hastaneye yaralı gelen teğmen alfred boxal'a hediye ettiğini söyledi. polis hemen teğmen alfred'e ulaştı ve kitabı sordu. kitap teğmenin kütüphanesindeydi ve garip bir şekilde son sayfasında" tamam shud" denilen bölüm kesilmişti.
    somerton adamının bulunduğu mahal çamurluydu ancak ayakkabılarının altı temizdi oraya nasıl geldiği anlaşılamadı.

    her iki kitaptaki kesik sayfa, kağıtta bulunan kodlu yazılar ve teğmen alex, bir casusluk olayını düşündürmekte. somerton adamı dosyası ise halen esrarını korumakta.