• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
son istanbul - murathan mungan
başımı çevirsem hemen ardımda onu görecektim. omuzunun arkasından annem bakacaktı. evin kapısından az sonra ben çıkacaktım. kalabalık aynı kalabalıktı. ve bu yanan artık son istanbul'du. bundan başka istanbul yoktu. biliyordum. (eski
istanbul'un yangın seyretme meraklıları, her yangına koşturan insanlar kendilerini yakmışlardı sonunda. tarih yanmıştı.) herkes ilgiyle, merakla bana bakıyor, bir şeyler söylememi bekliyordu. kalabalığın arasından sıyrıldım, birkaç adım öne çıktım. usulca başımdan kepimi aldım ve yanan alevlerin ta ortasına fırlattım.
ardıma döndüm. herkes bana bakıyordu. kapıdan çıkmıştım işte. herkesle yüzleşiyordum şimdi.
"bu hiçbir şey değil," dedim. "ilk yangından artakalmıştım ben!"
(kitap bilgileri idefixten alınmıştır)
  1. murathan mungan 'ın ilk hikaye kitabıymış. okuduğum diğer mungan kitaplarını düşününce bayıldığımı söyleyemem ancak yine de beğendim. anlatımı çok farklıydı benim için; çok dağınık bırakılmış, okuyucuya toplaması için zaman tanınıyor ama, okumaya daha çok dahil ediyor, bu açıdan sevdim ancak bazı yerleri bu sebepten kaçırdığımı da düşünüyorum açıkçası.

    2. hikayede (kitap 2 hikayeden oluşuyor) konuları-karakterleri birbirine bağlamakta çok zorluk çektim doğrusu. benim için anlaşılması zordu. konuya önyargılı değilim ancak eşcinsellikle ilgili jargonda bulunan bazı kelimeler ve tabirleri rahatsız edici buldum.

    özetle; anlatımı farklı, bu açıdan okumanızı tavsiye ederim. ilk hikaye bence anlam olarak, psikolojik tahlil olarak çok iyiydi. en azından onu okumanızı öneririm.