• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.50)
son sığınak - reşat nuri güntekin
reşat nuri güntekin'in son eseri olan bu kitapta, çocukluk günlerinin unutulmaz anıları, yolculuklar, umutsuz aşklar, yaşanan acılar, kaçırılmış mutluluklar ve ilginç olaylar yer alıyor. ünlü romancının, özellikle tiyatro sevgisiyle dolu geçen yılları ustalıkla sergilediği bu kitabı okurken, siz de bir tiyatro grubuyla birlikte oradan oraya dolaşacak ve insan olduğunuza bir kez daha sevineceksiniz. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. yazardan son derece güzel bir roman. süleyman ve azmi iki yakın arkadaştır ve mısır cephesinde beraber savaşmıştır. bir gün tren yolculuğu yaparken makbule, hoca ve servet bey ile tanışır ve bir tiyatro kurmaya karar verirler. istanbul'da yeni tiyatro'yu kurarlar. kasa servet bey'dir ve hemen karadeniz bölgesine turneye çıkarlar. tiyatronun başı süleyman'dır ve seçme ile pek çok oyuncu almıştır. ancak servet bey bir gün istanbul'a döner. kasa gitmiştir ve kumpanya devam kararı alır. anadolu'da kimi zaman keyif sürerek kimi zaman da sefillik çekerek il il gezerler. remziye adlı üyenin bir derdi vardır ama acaba süleyman buna derman olabilecek midir? bir solukta okunan bir roman.
  2. tiyatroya bir türlü ısınamayan şahsımın dahi tiyatroya ilgi göstermesine sebep olan eser. he bu etki bir hafta falan sürdü ama anadolu'yu gezen bir kumpanyada oyuncu olsaydım nasıl olurdu diye defalarca hayal etmekten kendimi alamadım...
  3. ben, şahsen bu kitabı sevemedim ve zorla bitirdim. reşat nuri deyince benim sıralamam: çalıkuşu - acımak - anadolu notları - akşam güneşi - yeşil gece - son sığınak şeklinde olur.