• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.42)
sonbahar - özcan alper
yusuf 1997 yılında 22 yaşında üniversite öğrencisi iken girdiği cezaevinden, 10 yıl sonra sağlık nedenleriyle tahliye edilir. hayata dönüş operasyonu'nu yerinde yaşamış yusuf'u, doğu karadeniz'deki köyünde bir tek yaşlı ve hasta annesi karşılar. o cezaevinde iken babası ölmüş, ablası ise evlenip büyük bir kente taşınmıştır. ekonomik nedenlerle sadece yaşlıların kaldığı bu dağ köyünde yusuf bir tek çocukluk arkadaşı mikail ile görüşmektedir. sonbaharın kendini yavaş yavaş kışa teslim ettiği günlerde yusuf, mikail ile gittiği bir meyhanede fahişelik yapan genç ve güzel gürcü kızı eka ile karşılaşır. farklı dünyalardan gelen bu iki insanın birlikteliği için ne zaman ne de koşullar uygundur. yine de yusuf için aşk son bir kez hayata tutunma ve kendi yalnızlığından sıyrılma çabasına dönüşür. eka içinse yusuf bu dünyadan çok uzakta, hatta şimdiki zamanda yaşamayan, rus romanlarından kaçmış bir karakterdir. 90 sonrasını arka planına alarak bir dönemin ironisini, acımasızlığını ve gerçekliğini ele alan filmde, yakın tarih hem belgeleniyor hem de eleştirel bir süzgeçten geçiriliyor. filmde türkçe'nin yanısıra hemşince ve gürcüce dillerini de duymak mümkün.
 1. izlediğim her kare çok gerçek gelmiştir. izlenip sindirilmesi gereken bir film.onur saylak da bu projede kendine hayran bırakıp sonradan yaptığı işlerle beni kendinden soğutmuştur.
  mavi
 2. içinde yaşanmışlık bulursanız ağlatan bir filmdir.
 3. Özcan Alper’in ilk uzun metrajlı filmi “Sonbahar”ın senaryosu kitap olarak yayımlandı.
  Ve Yayınevi tarafından basılan kitapta, Sonbahar filminin senaryosunun yanı sıra yönetmenle yapılmış iki söyleşi ile film üzerine yazılmış yazılar da yer alıyor.

  sonbahar
 4. bir rizeli olarak ağzıma mıçmış film.
  sde
 5. ne güzel filmdir. türk sinemasının kaliteli yapıtlarından.

  !---- spoiler ----!

  "sen en güzel yılları sosyalizm istedin de hapiste yattın? sen delisin."

  iki taraf da sosyalizm mağduru. bir taraf yaşamış; diğer taraf yaşatmak istemiş, olmamış. sonra denize baktıkları sahne...

  !---- spoiler ----!

  filmin sonundaki ağıt tüyleri diken diken yapar. ayşenur kolivar o kemençe sesiyle yüreğimize işler, daim yusuf orti diyerek...
 6. filmde doğu karadeniz'in eşsiz doğası,karadeniz'in o bulanık,çalkantılı hali ve bunların ortasında gençliği,hayalleri,idealleri,sağlığı elinden alınmış bir genç adam yusuf'un eka ya olan aşkı ile tekrar umutlanmasının acıklı hikayesi.
  filmin çekildiği toprakların insanı olarak beni ağlatmıştır.