1. sonsuz maymun teoremi, bir daktilonun tuşlarına sonsuz bir süre boyunca gelişigüzel basan bir maymunun belirli bir metni (örneğin william shakespeare'in tüm yapıtlarını) neredeyse kesin olarak yazabileceğini ortaya koyan matematik teoremidir.

  bu bağlamda, "neredeyse kesin" söz öbeği matematiksel bir terimdir ve "maymun" da gerçek bir maymundansa, rastgele harflerden oluşan bir diziyi sonsuza dek üreten soyut bir aygıtı ifade eder. teorem, çok büyük ama sonlu bir sayı hayal ederek sonsuzluk hakkında akıl yürütmenin risklerine dikkat çekmektedir. bir maymunun shakespeare'in hamlet'i gibi bir yapıtı tümüyle aynı biçimde yazabilme olasılığı o denli küçüktür ki, bu durumun evrenin yaşı ölçeğindeki bir sürede gerçekleşme şansı önemsizdir ama sıfır değildir.

  detaylı anlatım
 2. gereksiz teoridir,

  zaten cemiyette şöyle bir şey var (bkz: pi sayısı)
 3. abi
 4. bu zihinsel deney, sikimsonik filan degil, gayet mantiklidir, evrimin (ve dogal secilimin) gecerliligine dair cok guclu gostergelerden biridir.

  buradaki durum sadece rastlanti ve olasilik olarak gorulemez. doganin kurallari (fizik kurallari, kimyasal gecerlilikler) her ihtimale izin vermez; bahsedilen zaman en az 1 milyar yildir ve surekli kopyalanan/yazilan genom sayisi trilyonun ustundedir).

  bahsedilen senaryoyu duzenleyelim simdi: maymun ve daktilo sayisini milyarlarca yapalim, daktiloyu bilgisayar'a cevirip, bilgisayari da anlamsiz kelimeleri eleme yetenegine sahip bir yazilim ile donatalim, ve bunun ustune milyarlarca yil bekleyelim... degil kafkanin 60-70 sayfalik donusum kitabini, insanligin bugune kadar yazdigi her eseri elde ederiz, ve bu ihtimal hic de kucuk olmaz...
 5. çok konuşan insanlar için de geçerli teoremdir. o kadar çok konuşurlar ki, söyledikleri bazı şeyler nihayetinde, evet, mantıklıdır.
 6. şimdi ben hangisine inanayım yahu. fizikte entropi denen nane bunun tam tersi değil mi yahu?
  kafa fena karıştı şimdi.
  belki de ben alakasız iki şeyi kıyaslayarak kendimi yok yere derde koyuyorum ama dur bakalım hayırlısı. :)