1. japonya kökenli bir teknoloji markasıdır. beş bölümden oluşur. bunlar :
  sony corporation
  sony pictures entertainment
  sony music entertainment
  sony computer entertainment
  sony mobile
  sony financial holdings
 2. xperia serisinde üst ve alt bar kısmında çok boşluk olması ile neyi amaçladıklarını anlayamadığım uzakdoğulu şirket
 3. sony xperia sp telefon ile yılların sony dostu beni hayal kırıklığına uğrattı. onun dışında elimde kitap okuyucusu, akıllı saati ve bluetooth bluetooth kulaklığı bulunmaktadır.
 4. merhabalar sözlük,

  sıkıntısını çektiğim bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.
  bundan yaklaşık iki hafta önce sony marka telefonumun ön camı kendiliğinden çatladı. her ne kadar kulağa saçma gelse de masanın üzerinde çatladı telefon. olayı sindirdikten sonra nedenini merak ederek internette araştırma yapmaya başladım.

  hem türkçe, hem ingilizce sayfalarda pek çok insanın başına aynı sorunun geldiğini; z serisinde bu sorunun sıklıkla yaşandığını, pek çoğunun da onarım - değişim işlemlerinin yapıldığını gördükten sonra rahatlayarak halihazırda garanti süresi içerisinde bulunan telefonumu ankara / kvk servisine yolladım.

  sorunumu pek çok kez arayarak anlattım, ki bu süre zarfında yardımcı olacaklarını belirttiler. sorunu açıklayarak bir kağıda yazıp koymamı, bu şekilde çözüm ortakları kvk'nın yardımcı olabileceğini vesaire söylediler.

  her neyse yolladık telefonu, bu süre zarfında da ne olur ne olmaz diyerek ( işin içinde kvk var sonuçta. daha bir ürünü ücretsiz onardıklarına şahit olmadığım bir firma. ) telefon fiyatlarını araştırıyorum, piyasa araştırması yapıyorum.

  akşamına telefonuma bir mesaj geldi kvk'dan;

  " işte vay efenim böyle sizin hatanız siz kırmışsınız şu kadar para verip bizi zengin ederseniz biz de telefonu tamir ederiz. "

  hemen geri istedim telefonumu. bu noktada iş daha da garipleşmişti çünkü kvk saçmalıklar boyutunda yeni bir rekor kırmış, onarım ücretini benim yolladığım telefonun sıfır fiyatından daha yüksek söylemişti.

  bu süre zarfında sony'e yolladığım 4 tane e-mailin hiç birine cevap veren olmadı.

  az önce tekrar aradım, görüştüm. bir de teleservise yollayın dediler. bu konuda çözüm ortaklarımızla görüşmeniz lazım, yardımcı olamıyoruz başka bir konuda yardımcı olabilir miyiz dediler.

  ulan sanki dermanım oldu da başka derdimi soruyor.

  teleservis'te hata kullanıcıdan kaynaklı derse eğer yoluma bakmam gerekiyormuş.

  şimdi benim aklıma takılan 2 soruyu size tekrar sorayım;

  1- kendi kendine çatlayan ve bu nedenden dolayı kullanılmaz hale gelen; ayıplı ürün adı altında incelenmesi gereken telefonumun onarılmamış-değiştirilmemiş olması hak mıdır ?

  2- bir ürünün sıfır fiyatından daha yüksek tamir bedeli isteyen bir servisin telefonumu onarmamış olmamasına şaşırmalı mıyım ?

  paylaşmak istedim, okuduğunuz vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

  rica: halihazırda ekşisözlük'te aktif yazarlığı bulunan yazarlar bu konuyu duyurmamda yardımcı olurlarsa sevinirim.
  kuz
 5. bu sorun tam olarak sony'den kaynaklanmayabilir. şöyle ki sony teleservis'e tam yetki vermiş, garanti konusunda en yetkili isim -sony'den de yetkili- teleservis. dolayısıyla teleservis ne derse o olur.

  hakkınızı hukuki yollardan arayabilirsiniz, bunun dışında teleservis bir kez "kullanıcı hatası" dedikten sonra artık bunun dönüşü olmayacaktır.
  ancak yurtdışına çıkarsanız, yurtdışında bir servise verirseniz (avrupa) daha bir tüketiciye değer veren bir anlayışla karşılaşırsınız.

  türkiye'de firmaların itibar arayışı yok, çünkü buna gerek kalmıyor. aman itibarımıza gölge düşer dertleri yok burada. avrupa'da tüketiciye verilen değer tatmin edici.

  geçmiş olsun.
 6. cep telefonu konusundaki eksikliklerini tamamlayamayan (bkz: pazarlama) , bilgisayar piyasasından çekilen, televizyon piyasasında neredeyse yok olan, konsol piyasasında ise liderliği bırakmayan, efsane marka.
 7. telefonunu ve bilgisayarını kullandım.

  ikisinde de saçsasapan cümlelerle ürünlerini tamir etmekten bir şekilde kaçmaya çalıştılar.

  bugün gizli numaradan türkiye müşteri düdükleme başmüdürü ile görüştüm. kusura bakmayın yardımcı olamam diyerek telefonu suratıma kapattı.

  alın ya da almayın demeyeceğim, karar sizin.

  sony garantisi diye bir şey yok. onu söyleyeyim. sadece bir kağıt parçası.
  kuz
 8. telefonumu ilk defa servise yollamamın üzerinden 60 gün geçti.

  en ufak bir gelişme yok, zaten telefon aracılığıyla birilerine bağlanamıyorsunuz, e-maillerde de anlattığım durumu okumuyorlar.

  süreç hala devam ediyor.

  şuraya da şikayet çiziktiriveriyorum.

  https://www.sikayetvar.com/sony-mobile-garanti--1

  ben bu işlerden anlarım, yardımcı olayım, ben sony'deyim bir de ben dinleyeyim varsa mesajlarınızı bekliyorum.
  kuz
 9. neredeyse iki buçuk ay oyaladıktan sonra telefonun garanti süresini bitirmeyi başardılar.

  yarın hakem heyetine dilekçemi ve belgeri vesaire vereceğim. buraya da yazacağım süreci ne olacak, ne olmayacak.

  çerkes adamla işi inada bindirdiler, şimdi onlar düşünsün.
  kuz
 10. nerden baksan iki buçuk ay uğraştım.

  olmadı.

  allem edildi, gullem edildi. bi şekilde kılıfına konuldu. ya da ben olduramadım.
  kuz