1. şu "sosyal deney" adı altında yapılan saçmalıklar... sözde duyarlılığı arttırmak için oynanan ve haberi olmayan insanları olumlu veya olumsuz rollerde konu alan kurmacalar. artık her gün bir yenisi ekleniyor.

  - dar veya kısa giyinen kadınların kalçasına takılan "acaba arkasından yürüyen kaç kişi bakacak?" kameraları: kaçı kadın kaçı erkek olacak? laf atan olacak mı? ne diyecek?

  - evsiz bir insanı kadrajın ortasına koyup yoldan geçenlerden kaçının para verdiğini veya - tanınan biriyse - adamı tanıyıp tanımadığını ölçen kayıtlar,

  - evsizlerin önünde cüzdan düşürmüş numarasıyla, kaç evsizin bu cüzdanı cebe atacağı, tüm bu denemelerde kaç günlük "çalışma" sonunda kaçıncı evsizin cüzdanın sahibine sesleneceği; atlamayalım;cüzdanı teslim eden evsize yaklaşık 1000 dolar ödül!

  - bir köşe başında öpüşen rahip ve rahibenin karşısına koyulan gizli kameraya bu çifte bakanların tepkileri veya kayıtsızlıkları;

  - sokağın ortasında sarhoş numarası yapan kızı kaç erkeğin "evine götürmek isteyeceği"

  - sokakta veya asansörde eşine şiddet uygulayan insanlara bunu görenlerin ne tepki vereceği; ilk tepki vereni "bugün tepki veren ilk kişisiniz" diyerek alkışlamak,

  - kalabalık bir caddede yere yatmış bir dilencinin kutusundan para alırken bunu gören insanların kayıtsızlığı veya parayı alan oyuncunun üzerine yürüyen semt sakinleri, "tebrikler deneye başladıktan 1 saat sonra buna tepki veren ilk kişisiniz!"

  - yere düşmüş bir evsiz ve takım elbiseli bir adam, hangisine kaç kişi yardım ediyor. birinin imdadına koşmak için ille de takım elbise mi gerekiyor?

  - para mutluluğu satın alabilir mi? - sanıyorum ki - bir afrika ülkesinde kendi çaplarında ufak tefek şeyler satan insanlara tanrıya inanıp inanmadıklarını sormak ve devamında beni tanrı senin için gönderdi diyerek yüklü miktar para vermek. (amaç ve eylem arasındaki bağlantıyı anladığımı söyleyemem)

  - new york sokaklarında tesettürlü ve tesettürsüz dolaşmanın farkı.

  - kadınların yanına lüks otomobille yaklaşıp bir tur atalım mı demek.

  şimdilik hatırladıklarım bunlar.

  ilk söyleyeceğim şey:her videoda onlarca insan habersizce bu "sosyal deney"e figüran oluyor. ve videonun sonunda çıkan aferinlik birkaç kişi dışında hepsi kayıtsızlık ve ilgisizlikle addediliyor. hiç haberleri olmadan. yüzleri buğulanıyor veya mozaikleniyor bakın kişiye saygıda kusur yok hiç!

  ikincisi ise: kayıtsız insanların sayısı fazla olsa bile tepki vereni tebrik etmek tepkisizliği normal karşılamaktan başka bir şey değildir.

  dikkat edin bir gün siz de yüzünüz mozaiklenmiş bir şekilde sosyal bir denek olabilirsiniz.
 2. herkes bir davranış bilimci, bir sosyolog oldu ellerinde akıllı telefonları. hiçbir dayanakları, belli bir argümanları olmadan insanları bu 'deney' dedikleri küçük şovlarına alet ediyorlar, sonra üstüne kutuplaştırıp sayısız şekilde yaftalıyorlar. bunlardan daha fenası da var, vine denen kısa videocukların da baş kahramanı olabilirsiniz her an, fotoğraflarınızı çekip caps yapabilirler, arkadaşlarına yollayabilirler. bu insanları tanımıyorsunuz, izinleri olmadan 'gerçek yüzleri'ni göstermek diye bir şey yok. kimsenin gerçek yüzü sizin üstünüze vazife değil.