• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.80)
Yazar leo huberman
sosyalizmin alfabesi - leo huberman
amerikalıların çoğunun sosyalizm konusunda bildikleri tek şey, ondan hoşlanmadıklarıdır. onlar, sosyalizmin, ya uygulanamaz olduğu için gülünç, ya da şeytan işi olduğu için korkulacak bir şey olduğuna inandırılmışlardır.

bu, kaygı verici bir durumdur. amerika birleşik devletleri'nde, şu günlerde, çok yaygın olan bu derece önemli bir konuyu, pek üstünkörü ve taraf tutucu görüşlere dayanarak, görmezlikten gelmek ya da suçlamak yanlıştır. sosyalizm, dünya ölçüsünde bir harekettir. ondan, bu ülkede nefret eden milyonlara karşılık, başka ülkelerde çok hoşnut olan milyonlar vardır. şimdiye değin hiçbir düşünce, bu kadar kısa zamanda, böylesine çok insanın hayalgücüne egemen olmamıştır.
 1. mutlu
 2. sosyalizmi ogreniyorum temali giris kitabi gercekten alfabe ama bir anlam ifade edebilmesi icin felsefenin baslangic-temel ilkeleri komunist manifesto ve belki de en onemlisi rusya tarihi ile birlikte okunmali.
 3. etki itibariyle dönüşüm'e benzer. son kapağı kapatınca bir burukluk olur.
 4. sosyalizmin felsefesine giriş yapmak için okunması gereken kitap. dili basittir, kavramları basitçe anlatır. sizin de kafanızda sosyalizmin kavramları yavaşça oturur.

  eğer merakınız varsa bu kitaptan başlayın. karl marx okuyarak başlamayın çünkü hiç altyapınız yoksa marks ağır gelir.

  edit: marks değil, marx.
 5. bilal'e anlatır gibi yazılmış kitaptır kanımca. verilen kavramlar, bağdaştırmalar ve tarihi örnekler oldukça basit ve yüzeysellerdi. sanırım lise 2.sınıftayken okumuştum, rahatsız olup bitirmemiştim bile. rahatsız olduğum konu da; anti-faşistliği kitap boyunca yüceltip, kitabın büyük bölümünde faşizmin yerilmesiydi. (bkz: e ne anladım ben bu işten?)

  tüm bunlara rağmen, sosyalizm hakkında kafanızda oturmamış şeyler varsa ve en basit şekilde öğrenmek istiyorsanız, önceki yorumlarda da olduğu gibi, rahatlıkla sindirebileceğiniz bir kitap kendisi. ama yine de daha iyi bir örneği yok mu? elbette var.

  anarşizm mi sosyalizm mi - j. v. stalin bence, herhangi bir ideolojiyi sağlam bir temele oturtmak adına yapılabilecek en iyi hareket o ideolojinin çarpıştığı ya da belli noktalarda ayrı düştüğü öğretiyle olumlu-olumsuz şekilde karşılaştırarak öğrenmek. o nedenle bu kitap yukarıda verilenden çok daha kafa açıcı ve sağlıklı bir örnek bu konuda.