• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.67)
sovyetler birliği'nde kürt sanatı - özkan öztaş
bu çalışmanın amacı sovyetler birliği'nde yaşayan kürtlerin edebiyatta, müzikte, sinemada, tiyatroda, basın-yayın faaliyetlerinde kat ettikleri yola ve diğer pek çok alana etkisi olan kültür ve tarih çalışmalarına ışık tutmak ve yeniden gözden geçirmektir. kürdistan'da yaşayan kürtlerin, özellikle soğuk savaş yılları ile birlikte başlayan sosyalizmi karalama kampanyalarından ve sovyetler birliği'ne dönük olarak üretilen liberal argümanların olumsuz etkilerinden sovyetler birliği'nin ortadan kalkmasından yıllar sonra bile kurtulamayışları, bu çalışmaya farklı anlamlar yüklemektedir.
(tanıtım bülteninden)
  1. kürt tarihi üzerine başarılı işler yapmış olan genç yazar özkan öztaş'ın bildiğim kadarıyla ilk kitabı.

    daha tam bitiremedim, bitirince genel yorumumu yazacağım lâkin belirtmek isterim ki bilmediğim bir çok bilgiyi şu ana kadar belgeleriyle öğrenmiş oldum. sovyetler birliği kürt tarihinin rönesansı denebilir.
  2. komünist parti merkez komite üyesi özkan öztaş'ın, içinde sovyetlerde yaşayan kürtlerin, müzik, gazete, radyo, öykü gibi dallardaki çalışmalarını ele alan kitabı. sovyetlerdeki ermeniler ve kürtlerin sanat alanındaki birliği göze çarpıyor.