• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
spalovac mrtvol - juraj herz
çek fantastik/grotesk geleneğine ait bir başyapıt.
ikinci dünya savaşı sıraları geçen hikayede, kökeninde germen kanı olan çekoslovakyalı bir krematör kendi halinde işinde gücündeyken yavşak bir arkadaşının almanlıktan alınan tadın hiçbir şeyden alınamayacağından dem vurması, kanına girmesiyle değişmesini, şirazeyi kaydırmasını anlatıyor. bu arada kahramanımızın karısı da yahudi kökenlidir. sadece anlatımda benimsediği zamanının ötesinde üslup için dahi izlemeye değer çok güzel bir film.""her ne kadar korku filmleri listesinin zirvelerinde görünse de, bilinmelidir ki korku filmi değildir, korku öğelerini pek az içeren bir filmdir.
 1. 1969 çek yapımı 3 ayrı dalda ödül almış.

  çek sinemasını ölümsüzleştiren dört 'j' kuralı: jan svankmajer, jaromil jires, juraj herz ve juraj jakubisko.

  diye anılan ve çek yeni dalga akımının önemli isimlerinden juraj herz ve onun sıra dışı yapımı bu film izleyenlere unutulmaz bir sinema deneyimi yaşatıyor.

  toplumsal kara mizah, kişisel ahlak, zengin sürrealist malzeme ve oldukça değişik anlatım tekniği ve sinematografisiyle oldukça değişik bir film.

  tüm dünyanın yaşadığı nazi travmasının sosyal, siyasal ve ekonomik izlerini merkezine alarak krematoryumu simgesel açıdan hikayenin merkezine oturtan herz, dönemin karanlık izdüşümünü de çok açık bir şekilde gözler önüne seriyor. bir krematoryum işleten kopfrkingl’in eski bir arkadaşıyla tekrardan denk gelmesi sonucu geçirdiği düşünsel değişimi son derece grotesk bir yapıda seyrettiğimiz film, rudolf hrusínsky’nin tabiri caizse devleşen oyunculuğuyla da seyir zevkini katmerlendiriyor. özellikle odak noktasına monologları alan ve “atlamalı kurgu” tekniğiyle ayrıksı sularda gezinen bu yapım, kuvvetli bir hikaye dili yaratmakta da oldukça başarılı oluyor. bir insanın geçirdiği değişimi hem atmosferiyle hem de kamerasıyla ürkütücü bir şekilde izlettiren film, çek sinemasının da medar-ı iftiharlarından.