1. (bkz: todd mcfarlane) tarafından '90'ların ilk yarısında yaratılmış çizgi roman ve sinema karakteri. uzun uzadıya anlatma kısmını ilgi alanı çizgi roman olanlara bırakayım. genel olarak bir çerçeve çizme amacındayım. az da olsa bilgi vereyim ortalığı wiki'ye çevirmeden.

  çizgi roman karakteri olarak spawn, ilk çıktığında pek tutmamıştı. ancak filmi ve aynı yıl çıkan, 3 sezon süren çizgi filmi (bkz: spawn animated series) piyasaya sürüldüğünde, hem büyük beklenti yarattı hem de spawn'ı tanınır kıldı. filminin müzikleri de muhteşemdi. hatta o kadar iyiydi ki; özellikle spawn hayranları için film ne kadar kötüyse, müzikleri o kadar başarılıydı. şarkı listesi* tekrarlardan oluşsa da bir kısmını şuradan dinleyebilirsiniz (http://youtu.be/ofamFBk92Pk?list=PLkSCNj0XyHflmMve6ioyYF8ZCei2wEwbM).

  yazdığım gibi, filmle aynı yıl çıkan çizgi filmi ise tam anlamıyla başyapıttı. 3 sezon, 18 bölüm olarak çekilen ve dönemine göre en gerçekçi, en sert (yer yer gore olarak tanımlanan), en iyi bilgisayar efektleri kullanılmış ve ilk kez bir çizgi filmde açık açık küfredilmiş (fuck you'lar havada uçuşuyordu) yapımdı. hikaye olarak spawn'ın ortaya çıkışından öncesini de içermesi açısından klasik çizgi roman çizgisinde olmasa da, ortaya konan ana ve yan karakterler doyurucuydu. hikayeye gelirsek;

  albert francis simmons (kısaca al simmons) özel ajandır. amerikan başkanını suikasttan kurtardığı bir operasyondan sonra, cia tarafından terfi ettirilir ve gizli görevlerde yer almaya başlar. ancak kendisine verilen bu gizli görevler, sıklıkla kendisini vicdanen sorgulamasına yol açar. kendisinin üst rütbelisi ve görevleri kendisinden aldığı adam olan jason wynn, al'ı, al'ın ortağı bruce stinson'la birlikte bir göreve gönderir. stinson görevde al'ı bilerek vurur (sürprizli). al yanarak ölür ve cia'in masumları öldürdüğünü hissetmesi ve bunda payı olduğunu düşünmesi sebebiyle cehenneme gider (sebepler daha geniştir aslında ama spoiler olmasın. izleyin, okuyun, kendiniz öğrenin). al, şeytanın adlarından biri olan ve çizgi romanda da şeytanın görev verdiği demonlardan biri olan malebolgia ile bir anlaşma yapar: karısı wanda'yı son bir kez daha görmek. malebolgia bunu kabul eder. al dünya'ya geri gönderilir ancak beklediği dünya bu değildir. malebolgia al'ı, ölümünden 5 yıl sonra, hiçbir şey hatırlamayan, insana da hiç benzemeyen -tam anlamıyla*- bir yaratık olarak dünya'ya yollamıştır. al'ın bundan sonra yapacaklarının ne olacağı ise tamamen cehennem tarafından şekillendirilmiş gibidir.

  hikaye aşağı yukarı bu. bu ilk versiyondan sonra gırla spawn versiyonu ortaya çıktı. dark ages ya da medieval spawn olarak adlandırılan versiyon orijinal senaryodan sonraki en iyi versiyondur. orta çağ olduğu için, orijinal haline göre oldukça sınırlı sayıda özelliği vardı bu seride spawn'ın. yalnızca kılıç, balta ve kalkan kullanabiliyordu ama gerçekçilik ile fantastik kurguyu iyi harmanlamış bir seriydi.

  spawn'ın genel olarak özellikleri ise şöyle: uçabilir, korkunç görünümünü pekiştiren pelerini birçok şekil alabilir, teoride ölümsüzdür (zaten ölmüştür), kendini iyileştirebilir, yer değiştirebilir (teleport) ve şekil değiştirebilir.

  1 ay sonra editi: "madem siz yapamıyorsunuz, ben yapayım bari" diyen bir hayranı tarafından kısa filmi de çekilmişti. şuradan izleyebilirsiniz.