1. genel kanının aksine art niyetli bir eylem değildir. piyasalarda belli bir düşünceye ve beklentiye istinaden alınan risk ve kazanç beklentisini ifade eder. legaldir. illegal olanı ve bununla karıştırılanı için (bkz: manipülasyon)
 2. genelde insanların, anlamını manipülasyon ile karıştırdığı kelimedir.

  lenin ve stalin karışıklığı gibidir aralarındaki ilişki. hangisinin kötü hangisinin iyi olduğunun karıştırılması gibidir.

  spekülasyon, finans sisteminde; tecrübe ile edinilen bilgilerin kullanımı ile bir kıymetli evrak için senaryo oluşturmak takip etmek ve yorumlayarak yatırımcıyı yönlendirmek olarak tanımlanabilir.

  manipülasyon, yine finans sisteminde; piyasa dolandırıcılığı olarak tanımlanır. 6362 sayılı spkn md. 107 hükmünde düzenlenmiştir. yani hileli bilgi aktarımı vurgun yapmaktır.

  aslında, bakıldığında sanki ikisi de bilgiye dayalı iletişim ve aktarım olarak sonuçlanan bir faaliyet olarak görülmesine rağmen, birisi yılların tecrübesi ile edinilen bilginin kullanımı, diğeri ise anlık edinilen ve gizli kalması gereken bir bilginin ifşası ile fayda sağlamaktır.

  lenin ve stalin' de böyle bir benzerlik içindedir. yakın siyasi tarihle çok ilgili değilseniz ikisini de aynı kabul edebilirsiniz.