• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
spellbound - alfred hitchcock
hitchcock'un düş sekansları için ressam salvador dali?yle çalıştığı film, göreve yeni atanan müdürünü bekleyen bir akıl hastanesinde başlıyor. doktor ballantine'in gelişiyle merakları bir kat daha artan hastane sakinleri, doktorun kimi tuhaf hallerine anlam vermekte zorlanacak, hatta içlerinde onun katil olduğunu ileri sürenler bile olacaktır.
 1. frances beeding'in the house of dr. edwardes adlı romanından uyarlanmış, 1 oscar sahibi, 1945 yapımı, ismi türkçe'ye öldüren hatıralar olarak çevrilmiş 1945 yapımı siyah-beyaz film.
  xama
 2. temelinin psikanalize dayanması diğer hitchcock filmlerinden ayırır.

  filmdeki rüya sahneleri salvador dali nin resimleri üzerine oturtulmuştur. 1 2
  rüya
  gamit
 3. !---- spoiler ----!

  eski filmlerin bilindik abartilarini cok kafaya takmaz isek gayet guzel bi film... ilk goruste olesiye, gercekten oleyise, asik olmak pek siradan zaten, ama burada zamanin populer bilimi psikoanalizin gucu de pek bi abartilmis... j.b.'in ruyasi tum olayi disardan izlemis kadar ayrintili ve net (oyleyse niye sucluluk psikolojisine giriyorsa?), dr murchison ve dr brulov ise en alaksiz en ufak ipuclarini sak diye tam isabet cozecek kadar asmis psikoanalistler... eh, "it's just a movie", olur o kadar...

  gregory peck bu filmde avurdu cikmis bi tipleme, gercekten urkutucu... ingrid bergman da eli ayagi titreyen liseli kiz gibi ha bire konusup duruyor, ama ana dili olmadigi bariz olan ingilizcesi ile pek bi tatli...

  !---- spoiler ----!
 4. bir psikanalist rolünde ingrid bergman'ı gördüğümüz film. filmi izlemek için başka bir neden bulmanıza gerek yoktur sanıyorum. düşündüm de, ingrid bergman'ın psikanalistim olduğunu, aktarımın alasını dibini yapardım herhalde.