1. dünyada çizgi roman denildiğinde akla ilk gelen isimlerden, peter parker, nam-ı diğer örümcek adam.

  spider-man 1962 yılında stan lee ve steve ditko tarafından yaratılmıştır. anasız babasız bir yetim olan peter parker, amcası ben ve yengesi may'le beraber yaşamaktadır. derslerinde başarılı, çalışkan ama aynı derecede asosyal ve çekingen, 15 yaşında bir lise öğrencisidir. bir gün bir bilim sergisine düzenlenen okul gezisi sırasında, radyoaktif deneye tabi tutulan bir örümcek tarafından ısırılır. bu olay peter'a insan ötesi güç, çeviklik, hız, dayanaklılık, re-jenerasyon ve aynı zamanda örümcek gibi duvarda yürüyebilme ve yaklaşan tehlikeyi fark etmesini sağlayan örümcek hisleri kazandırır.

  gücünün farkına varan peter, bunu ilk başta para kazanmak için kullanmayı düşünür. kendine bir kıyafet diker, bileğinden bir örümcek gibi ağ atmasını sağlayan ağ atıcıları yapar ve güreşlere katılmaya başlar. ilk tv programından sonra, yanı başından geçen bir hırsızı kendini sorumlu hissetmediği için yakalamaz. günler geçer, ününe ün katar. bir gün eve döndüğünde amcası ben'in öldürüldüğünü görür. polisten katilin bir depoda sıkıştırıldığını öğrenen peter, spider-man kostümünü giyip depoya gider. katili yakaladığında ise onun, daha önce kaçmasına izin verdiği hırsız olduğunu görür. vicdan azabı içerisindeki peter, o anda yapması gereken şeyi anlar, büyük güç büyük sorumluluk getirir. bu şekilde peter'ın spider-man kimliğiyle suçla savaşı başlar.

  spider-man ilk olarak amazing fantasy adlı serinin 15. sayısında ortaya çıkmıştır. fantastic four, hulk, thor gibi karakterlerin yaratıcılarından stan lee, spider-man karakterini 30'lı yıllarda büyük beğeniyle takip edilen pulp akımının parçası olan the spider adlı pulp dedektif romanındaki karakterden esinlenerek yaratır. şirketin sahibi martin goodman örümcek fikrinin okuyuculara cazip gelmeyeceğini düşünerek karakterin öyküsünü basmak istemez. o sıralarda 14 sayıya ulaşmış olan amazing fantasy isimli seri ise yeterli satış sağlanamadığı için iptal edilmek üzeredir. stan lee öyküyü bu serinin 15. ve son sayısına koyar. stan lee'nin yazdığı, steve ditko'nun çizdiği öykünün basılmasından aylar sonra satış rakamları ellerine ulaşır. öylesine basıp unuttukları dergi, son zamanlarda en çok gelir getiren öykü olmuştur. bu olay üzerine spider-man'in kendi serisi olan the amazing spider-man başlar.

  peki spider-man neden insanlara bu kadar çekici gelmiştir? bir kaza sonucu güçlere sahip olur ve bu güçlerini iyilik için kullanmaktan başka gerçek kimliğinin sorunlarıyla da boğuşmak zorundadır. superman'in gizli kimliği clark kent'tir, superman gerçek kimliğindeyken sorun yaşamaz. aynı şekilde thor da donald blake gizli kimliğine sahiptir, thor olarak günlük zorluklarla baş etmek zorunda kalmaz. batman ve iron man, zengindir, süper güce sahip olmasalar da maddi güçleriyle bu sorunu ortadan kaldırabilirler, gerçek kimliklerinde de herhangi maddi ve manevi sıkıntı yaşamazlar. fantastic four da kaza sonucu güçlere sahip olmuştur ama onlar zaten bir ailedir, kimliklerini gizleme ihtiyacı duymazlar. hulk, bruce banner'la aynı anda var olamaz, bruce banner'ın mücadelesi kendi içerisindedir.

  peter'da ise bu karakterlerde olmayan sorunlar vardır. parası yoktur, amcasının da gitmesiyle yaşlı yengesiyle bir başına kalmıştır, çalışmak ve para kazanmak zorundadır. aynı zamanda spider-man kimliğini de saklamak zorundadır, çünkü suçla savaşında yakınları zarar görebilir. peter aynı zamanda dönemin diğer kahramanlarına oranla çok gençtir. tam anlamıyla okuyucuların kendilerini bulabileceği bir karakterdir. peter okula, işe, buluşmaya geç kalır, grip olur, kamerasına film koymayı unutur, ağ atıcılarının kartuşunu doldurmayı unutur, kirasını ödemekte zorlanır. tam anlamıyla sokaktaki adamdır.
 2. peter parker'dır gerçek adı
  asoyalin sosyopatın başı
  hor görülür yok bir yoldaşı
  çok ibnesin sen spiderman

  ailen bile seni terk etmiş
  daha çocukken bırakıp gitmiş
  bi böceksin mutasyon geçirmiş
  çok ibnesin sen spiderman

  arkadaşlık dostluk bilmezsin
  kimsen yok yalnız gezersin
  halanı da deli edersin
  çok ibnesin sen spiderman

  mary jane'nin götü ve başı
  ince beli, o hilal kaşı
  on yılda tek bi kez öptün kızı
  çok ibnesin sen spiderman

  örümcek ısırırdı götün kalktı
  ağlarından her taraf battı
  bütün şehir artık senden bıktı
  çok ibnesin sen spiderman

  öptüm formatı eyledim viran :)
  yalan