1. vucudun belden asagisini uyusturan fakat bilinc acik sekilde operasyon gecirmenize yarayan uygulama.

  !---- spoiler ----!
  biliyor muyuz isimli rastgele siteden alinan uygulama yontemi:

  lomber 3-4 aralıklarına küçük bir iğne yardımıyla kateter yerleştirilir bu kateterden (beyin omurilik sıvısı) nın gelip gelmediği kontrol edildikten sonra  ve buradan anestezik ilaç verilir. sırayla sıcak, ağrı ve soğuk duyuları hastada kaybolur

  bu işlem 1 dk yı aşmayan bir sürede olur ve hastanın ayaklarında sıcaklık ve karıncalanmalar başlar hasta ameliyat masasına yatırılır.

  !---- spoiler ----!

  isin ozu belinizden omurgada bir yere igne saplaniyor fakat icerigi neyse fark etmiyorsunuz bile.

  6 saat kadar sonra vucut tam anlamiyla kedine geliyor. bacaklara falan dokununca yastikmis gibi geliyor. en buyuk yan etkisi ise deli bir bas agrisiymis, bana olmadi. bunun yerine cins bunyeme kic ve bel agrisi hasil oldu. ne oturabiyor ne yatabiliyorum ama doktorum bas agrisi yoksa sukret haline dedi.

  uygulama oncesi guzel bir sakinlestirici bastilar, hos bir kafa yapti. operasyon ise benim karaciger enzimlerinin durumunu tahlillerden goren doktorlarin daha fazla sakinleştirici verelim kesmez bunu geyikleri, benim acimdan soguk nedeniyle bol titreme ve bol kahkaha birde elbette mesanemin icini yakan doktorla yaptığı islemi monitoru izleyerek muhabbet etmek seklinde gecti. sonrasi cok acikli sozluk (bkz: sonda)

  onerir miyim, sanmıyorum. ayni islemi genel anesteziyle yaptirdiktan sonra 3 -4 saat icinde agri sizi kalmamisti, simdi olayin ardindan bir gun gecmesine ragmen oturamiyor ve yatamiyorum.
 2. bir iğne ile önce lig.supraspinale geçilir. bu katman geçildikten sonra lig.interspinalis katmanı da geçilir. ve anatomi diseksiyonlarında sarı renkle görülen lig.flavum'a ulaşılır. lig.flavum geçildikten sonra dura matere ulaşılır. dura mater serttir ve geçmek için biraz daha fazla kuvvet gerekir. dura mater geçildikten sonra subarachnoid boşluk içine geçilir. bu boşluğa anastezik veriliyor ve bos ile karışıyor.