1. (bkz: saint petersburg)

  sovyetler döneminde "leningrad" olarak adlandırılmış şehir. dostoyevski'nin vazgeçilmezidir ayrıca.
 2. st. petersburg;
  puşkin için ihtişamın göstergesi,
  dostoyevski için yeraltında yaşayanların, insancıkların, ezilenlerin,
  ve nabokov'un gözlerini dünya'ya açtığı şehirdir.

  az bir bilgi aktarayım. rus imparatoru, 18'inci yy'da bana üç tane heykel şehri yapın der ve kendisi 3 tane şehri adres olarak gösterir. birincisi kars, (hani şu bizim kars, eşeği bağlasan soğuktan çift doğurur) ikincisi azerbaycan'ın başkenti bakü ve üçüncüsü petersbug. bugün kars'ta ruslardan kalma hemen hemen hiç heykel yok, heykeli boş verin tarih namına bi'şey kalmamış.. keza bakü'ye de gittim, günlerce gezdim tozdum yine doğru dürüst görmedim bir şey. fakat her şeye rağmen deli petro rüyasını petersburg'ta gerçekleştirmiş ya. bizim deli petro, rusya'nın soğuk topraklarının avrupa'ya açılan bir de kapısının olmasını ister, bunun için baltık denizi kıyısındaki neva nehri üzerinde 42 adacıktan oluşan bir bataklığa bir şehir kurmayı hayal eder. ve bu hayalin imkansızlığına deli'den başka kimse de inanmaz. ama o, bu bataklığa kanallarıyla venedik'e benzeyen, mimarisiyle paris'i kıskandıran bir şaheser hayal eder. adam deli işte. neticede şehrin planını kendi elleriyle çizer. şehirde yüzlerce ırgat, savaş tutsağı ve köle ölümleri olmasına rağmen şehri inşa ettirir. şehri 3 kere büyük sel basar, ama bizim deli yılmaz yeniden kurdurtur. petersburg yaratılmış bir şehirdir aslında. o zaman ki italyan mimar domenico trezzini şehrin caddelerini cetvelle çizmiş, petro'nun kendisi sarayların yüksekliğini kendisi ölçmüş vs. rus imparatorloğu'na 200 yıl gibi bir süre başkentlik yapan bu şehir, böyle bir delinin hayaliyle kurulur işte.

  ve peterburg'lu viktor şklovskiy diyor ki; "sanat her zaman hayattan bağımsız olmuştur ve sanatın rengi, hiçbir zaman kent'in üstünde dalgalanan bayrağın rengini yansıtmamıştır."
 3. hayatımda gördüğüm en güzel şehirlerden birisidir. şehrin mazisi 300 yıldan biraz fazladır. nevski prospekt en önemli gezinti alanıdır. bu şehre moskova'dan gece treni ile yolculuk yaparak varmak ise son derece keyiflidir.