1. cloud imperium games tarafından tamamen bağışçılar tarafından toplanan para ile geliştirilmeye devam edilen devasa çok oyunculu (MMO) uzay simülasyonu.

  oyunun temel özellikleri:
  - eva (extra vehicular activity), uzay aracınız uzay boşluğunda sürüklenirken veya sabit pozisyondayken geminizin içinde serbestçe dolaşıp (dolaşacak kadar büyük bir geminiz varsa) farklı şeyler yapabilirsiniz.
  -birden fazla kişi ile yönetilebilen gemiler. geminiz büyüdükçe görev alması gereken kişi sayısı da artıyor haliyle. arkadaşlarınız ile büyük bir gemiyi birlikte idare etmeye çalışabilirsiniz. tek kişilikten 16 kişi kapasiteli gemilere kadar seçenekler mevcut. tabi ki eva burada da önemli bir yere sahip, siz geminizin pilotluğunu üstlenmişken arkadaşlarınız gemide serbestçe dolaşıp farklı şeyler yapabilir, veya tam tersi.
  -kesintisiz oynanış. geminizden uzay boşluğuna arada hiç bir yüklenme ekranı olmadan geçiş yapabilirsiniz. sonra tekrar geminize dönebilirsiniz. uzaydan gezegenlere inişte veya gezegenlerden uzaya geçişte aynı şekilde hiç bir yüklenme ekranı yok.
  -100 adet yıldız sistemi. her biri iniş yapabileceğiniz gezegenler, uzay istasyonu vb yerler ile dolu.
  -kuantum seyahat. çoğu gemide ışık hızının yüzde yirmisi ile seyahat edebileceğiniz özel motorlardan var (oyunda sınırsız yakıt diye bir şeyin olmadığını da unutmamak lazım)
  -yaşayan, nefes alan bir evren. star citizen evreninde herkes kendine istediği bir görev üstlenip yapabilecek. amacınızı belirleyip kendi yöntemlerinizle o amaca ulaşmaya çalışabilirsiniz. oyuncuların yaşayacakları deneyim kendilerine özgü olacak. belki bu oyunu 10 yıl boyunca oynayacaksınız ama hala oyunda keşfedeceğiniz yeni deneyimler olacak.
  -pay to win olmaması. oyunda gerçek para ile asla üstünlük sağlanamayacak. zaten bu oyunda "kazanmak" diye net bir kavram yok.

  oyunda izleyebileceğiniz yollar, üstlenebileceğiniz görevlerden bazıları şöyle: madencilik, geri dönüşüm, ticaret, üretim, araştırma, koruma/güvenlik, ödül avcılığı, korsanlık, keşif. geminizi alırken ne yapmak istediğinizi düşünüp ona göre bir gemi seçmek akıllıca olacaktır.

  oyunun bir de tek oyunculu versiyonu da çıkacak. (bkz: squadron 42)

  son olarak bu oyunun 2012 yılından beri geliştirilmekte olduğu unutulmamalıdır. oyun henüz alpha sürümündedir ve çıkış tarihi belli değildir. yukarıda sıraladığım özelliklerin bazıları oynanabilir durumdadır. henüz eklenmemiş olan özellikler zamanla oyuna eklenecektir.

  star citizen resmi sitesi
  star citizen youtube kanalı
  veo