• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
steve jobs - walter isaacson
walter isaacson tarafından kaleme alınan steve jobs gerçekten okunması gereken bir biyografi kitabı. steve jobs’ın hayat akışını okurken gerek motivasyon olarak gerek hayat dersi olarak çok şey öğreniyorsunuz.

kitap özet olarak steve jobs’un apple şirketini nasıl kurduğu ve gençlikteki hayat felsefesi ile başlıyor. bu kısımda biraz steve jobs’u sevmemeye başlıyorsunuz çünkü yaptıkları gerçekten insana baya itici geliyor.

daha sonra apple şirketinden kovulması ile işler değişmeye başlıyor. yeni bir şirket, evlilik ve kendine daha fazla zaman ayırması ile steve jobs’a bir değişim başlıyor.

ilk göz ağrısı olan apple’ın batma noktasına gelmesi ile steve jobs’ın geri dönüşü ise gerçekten okumaya değer. batma noktasına gelmiş bir şirketi alıp nasıl ayağa kaldırdığı, nasıl ipod, iphone ve ipad gibi ürünlere imza attığı ve nasıl apple’ı dünyanın en büyük teknoloji şirketi haline getirdiği takdir edilecek bir şey.

kitabın en kötü tarafı ise sonu. nasıl kansere yakalandığı ve gün gittikçe nasıl ölüme doğru ilerlediğini okumak insana oldukça acı veriyor.

steve jobs kitabı hayatta başarıyı arayan herkesin okuması gereken mükemmel bir biyografi. şiddetle tavsiye ederim…

özet kaynağı: http://kitap.yazarokur.com/steve-jobs
 1. kitabın ortalarına yaklaştım. şu ana kadar sıkmadan detaylı anlatıyor, bitirince ayrıntılı yorum eklenecek.

  edit: kitabı dün gece bitirdim, duygular tazeyken yorumumu ekleyeyim.

  ilk defa bir biyografi kitabı okudum ve çok beğendim. walter isaacson mükemmel kaleme almış hayatını. sıkan yada bundan bize neden bahsediyor dediğim hiçbir bölüm olmadı. steve jobs'u anlatabilmenin kolay olduğunu düşünmüyorum. zaman zaman kendisiyle çelişen, zor ve biraz kaba biriymiş, kitap bu karakterin oluşumunu ve eylem üzerindeki işlevlerini başarılı bir şekilde yansıtmış.

  gelelim kitabın kahramanına, yaşam öyküsüne bakıldığında başlangıçta idealist olmasının dışında hiç bir avantajı bulunmuyor. fakir denebilecek bir ailede evlatlık olarak yetişiyor. ilkokulda eşek şakaları nedeniyle zaman zaman başı derde giriyor, daha sonra, 70'lerin de etkisiyle tabi ki, lsd kullanmaya başlıyor, fikri ve ruhsal bir arayışa giriyor ve karakter oluşumunu tamamlıyor. günlük sohbetlerde belirtildiği gibi kendisi kod yazmayı bilmiyor, bilgisayar bilgisi sınırlı onu başarılı yapan şey mükemmelliğe ve sadeliğe olan tutkusu. dünya'yı değiştirme isteği bunlarla birleşince apple'ın bugünlere nasıl geldiği sırrı ortaya çıkıyor. daha fazla detay vermek istemiyorum, onu tanımak istiyorsanız okunması gerekiyor kesinlikle. beni çok etkiledi yaptıkları, idealist biri değilim ama özgüven ve kararlılıkla istenilen şeye ulaşılabileceğini düşünüyorum. hayatı bile beni etkiledi kim bilir kendisi nasıl etkilerdi?(*::)) huzur içinde yatsın, sadelik hep onunla olsun
 2. içerdiği fotoğraf albümü üzen biyografi :(
  !---- spoiler ----!

  keşke vaktinde müsaade etseymiş, açılıp sistemine müdahale edilmesine :/

  !---- spoiler ----!