• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.67)
still alice - richard glatzer, wash westmoreland
"alice howland, columbia üniversitesi'nde ünlü bir dilbilim profesörüdür. bir gün doktor muayenesinde kendisine alzheimer'ın başlangıç evresinde olduğu teşhisi konur. alice'in hayatı artık eskisi gibi olmayacaktır. geçirdiği hastalık, eşi ve üç çocuğuyla birlikte sürdüğü hayata yeni bir gözle bakmasını sağlayacaktır. insan ilişkilerini sorgularken öte yandan da en genç kızıyla olan ilişkisiyle de onu yeniden kazanmak için mücadele verir. alice, uzmanlaştığı bölüm gereği hayatı boyunca yeni şeyler öğrenmektedir ve bu yüzden hastalığını başta kabullenmek istemez. manhattan sokaklarında kayboluşuyla durumu kavramaya başlayan alice, zamanla alzheimer'la mücadele etmenin yollarını arayacaktır."
 1. sde
 2. kristen stewart, julianne moore, kate bosworth, alec baldwin.. konusu alzheimer hastalığı.. belkide bu konuda duygusal olduğumdan bana harikulade bir film gibi geldi.. julianne moore mükemmel bir kadın , müthiş bir oyuncu sırf onun için bile izlenebilecek bir film olduğuna emin olabileceğiniz sahiden güzel dram filmi.

  !---- spoiler ----!

  keşke kanser olsaydım.ciddiyim. o zaman bu kadar utanmazdım.kanser olan insanlar için pembe kurdeleler takarlar...yürüyüşler düzenlerler ve sen de kendini şey gibi hissetmezsin, şey gibi... ...sözcüğü bulamıyorum.

  !---- spoiler ----!
 3. başrol oyuncusu julianne moore'un tek başına kotardığı, diğer oyuncularınsa ortalarda dolaştığı bir film. alzheimer hastalığına ilişkin bilmediğim yeni şeyler de öğrendim...ki sinir bozucu bilgiler.

  daha önceden okuduğum bir kaç metinde alzheimer hastalığının yazıp çizen, dille haşır neşir olan kişilerde daha az rastlandığını öğrenmiştim. oysa alzheimer hastalığı eğitim seviyesi yüksek kişilerde daha geç fark edilip (kelime hazneleri daha geniş olduğu için unuttukları kelimeler yerine yenilerini koyarak fark edilmesini bilmeden geciktiriyorlar) daha hızlı ilerleyen bir hastalıkmış.

  buzdolabımın üzerinde "salatalık" yazan bir not kağıdım var benim...neyse. film ortalama, julianne moore'un oyunculuğu harika. alzheimer yaşamış / yaşayan yakınlarınız varsa daha çok etkilenmeniz muhtemel.

  benzer bir konuyu işleyen bir başka film için (bkz: iris - richard eyre)
  mesut
 4. 2014 yapımı hollywood filmi. ayrıca adaylığı bulunan tek dalda da oscar'ı kucaklamıştır (en iyi kadın oyuncu: julianne moore). oscar ödüllerini dağıtan akademi, still alice ile aynı yıl* aday olan the theory of everything, gone girl ve wild'a "siz bi' oturup soluklanın, bu kadının* hakkını çok yedik biz zamanında. artık ödeşme zamanı" demiştir. moore oscar'ın yanı sıra, aynı yıl bütün kayda değer ödülleri de kucaklamış, gitmiştir (altın küre ve bafta gibi).

  moore'un her zaman gülümseyen yüzü ve ruhunu bu filmde kara toprağa bakar bir hale getiren senaristlere ve uyarlaması olduğu romanın yazarı lisa genova'ya ah edenler de çok olmuştu. oyunculuk olarak moore dışındaki kadro, yalnızca şişkinlik yaratsın diye kullanılmış gibi gelmişti bana filmi izlerken. bütçesine göre de yaklaşık 3-4 kat gişe yapmıştı özellikle amerika'da. bence bunda da julianne moore hayranlarının büyük etkisi bulunmakta.

  eğer hastalık temalı filmlerden hoşlanıyorsanız, kesinlikle izlemeniz gerekiyor still alice'i. moore'u bunca yıl bekletip maps to the stars, carrie, the kids are all right, blindness, children of men, the forgotten ve boogie nights ile (daha yazayım mı lan!!) oscar vermeyen akademiyi de odin'e havale ediyorum. kadın 55'ini geçtikten sonra "aslında sen iyi oyuncuymuşsun yaae" deyin, bravo.