1. arkadi ve boris strugatsky* kardeşler. Sovyetlerin önemli bilim kurgu yazarları. eserlerinde benim için en şaşırtıcı olan yazım sürecinde beraber çalışmaları ve bir de bildik batı tandanslı bilim kurgu klişelerinin dışına çıkmaları.

  kardeşlerin hayat hikayeleri de oldukça ilginçtir. Öğretmen bir anne ve Komünist Parti’de etkin, Yahudi asıllı bir sanat eleştirmeni olan babanın çocukları strugatsky kardeşler. Leningrad’da yaşayan aile, ikinci dünya savaşı sırasındaki kuşatmada ayrılmak zorunda kalır. Arkadi ve babası şehri terketmeye çalışanlar arasına katılırken Boris ve annesi şehirde kalırlar. Arkadi’leri taşıyan trende baba ölür, Arkadi kurtulur. Önce orduya katılan Arkadi daha sonra İngilizce ve Japonca eğitimi alıp öğretmenlik yapar. Sonraları önce editörlük yapmaya ardında da tam zamanlı yazmaya başlar. bir süre sonra fizik ve astronomi okuyan kardeşi Boris ile birlikte çalışmaya başlarlar.

  ve noon evreni işte böyle doğar.

  eserlerinin bir çoğu sağlam bilim kurgu severler ve rus edebiyatına hakim olanlar tarafından bilinse de bol şaşaaya dayalı bilim kurgu yazın evreninde hep biraz kenarda bırakılır sanki. kolay ve hazıra alışmanın işten olmadığı günümüzde okunmayı belki de bu yüzden daha da çok hak ediyorlar.

  eserlerinden birkaçı şöyle:

  (bkz: zor şey tanrı olmak - arkadi ve boris strugatski)

  (bkz: uzayda piknik - arkadi ve boris ştrugatski) - evet, stalker filmi, bildiniz.

  (bkz: pazartesi cumartesiden başlar - arkadi ve boris strugatski)
  tüm eserleri için
  mesut