• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
suburra - stefano sollima
2015 yapımı neo-noir tarzı italyan film. stefano sollima'nın yönetmenliğini üstlendiği filmde roma'nın mafya ilişkileri ele alınır. film carlo bonini ve giancarlo de cataldo'nun aynı isimli kitabından uyarlanmış, netflix ved rai tarafından finanse edilmiştir.
  1. suburra: eski roma'da suçlularla politikacıların gizlice iş yaptığı, taverna ve genelevlerin olduğu, düşük gelirli insanların yaşadığı gecekondu bölgesi.

    son dönemde bir kaç yerde iyi yorumlar gördüğümden izlemeye karar verdiğim bir film oldu.

    film suburra kelimesinin tanımından da anlaşılacağı gibi politikacıların din ve mafya ile kirli ilişkilerini anlatıyor. açıkçası biraz daha sert bir film bekliyordum. din adamları ile ilişkiler çok üstü kapalı kalmış. mafya siyaset ilişkisi ise tahmin etmediğimiz bir şey yok dedirtti. malum biz filmde arabanın içinde giden politikacıyı burada düğünlerde nikah şahidi de yaptık, islamiyette tanrıyla kul arasında aracı olmadığından(!) dine dair konuşma hakkını devletin en üst makamlarına da verdik...nordik ülkelerden birinde doğup büyümüş biri ağzı açık izleyebilirdi belki, bizim buralar için eh işte, bildik hikaye...hafızayı tazelemek ve yakın tarihi derli toplu bir daha görebilmek için izlenir.
    mesut