1. başlıca ermenistan, bulgaristan ve türkiye'de tüketilen harika bir yiyecektir. en makbulu şuan bizim süpermarketlerde gördüğümüz %80'ini hindi olanlarda değil, danadan ya da herhangi bir büyükbaş hayvandan yapılandır. yeme şekli oldukça fazla olması da kullanım alanları yüzünden tüketimi artırır. bakliyatın içine katılabilir, ekmek arası yapılabilir, omletin içine karıştırılabilir vb. amma velakin en makbulu dışarıdan yediğimiz sucuk ekmektir tabii ki. bu arada hatırlatayım, kesinlikle toplum içine çıkmadan önce yenmesi tavsiye edilmez çünkü içinde barındırdığı sarımsak sebebiyle oluşan koku yanınızdaki insanlar tarafından hoş karşılanmayabilir.
  2. hileye en yatkın yiyecektir. sakatatı, deriyi, bozuk etleri makineden çekersin, baharatını bol tutarsın, gerekirse ısıl işleme tabi tutarsın. piyasasından da 5 lira aşağıya satarsın , kapış kapış gider.
  3. ailemin doğalını yapıp sürekli gönderdiği yiyecektir. biraz üşenmeyip zaman harcadığınızda tamamen doğal ve istediğiniz gibi çeşnileyebileceğiniz tarifleri vardır.
  4. pazar kahvaltılarınız için şöyle alternatif ve pratik bir tarif deneyebilirsiniz;

    sucukları halka halka doğrayıp kızartıyoruz (kurutmamaya dikkat edin). bütün sucukları bir tabağa alıyoruz. sucuğun yağında salçayı güzelce kavuruyoruz (sucuk miktarına göre salçayı ayarlayabilirsiniz sucukları tamamen kaplayacak kadar çok olmalı), bol pul biber ve kekik ekliyoruz. üzerine biraz kaynar su ekleyip biraz daha pişiriyoruz salçayı. daha sonra sucukları salçanın içine yerleştirip üzerini tamamen kaşarla kaplıyoruz. kapağını kapatıp kaşarlar eriyene kadar bekliyoruz. özellikle orta kalite sucuklarınızı bu şekilde değerlendirebilirsiniz. şimdiye kadar beğenmeyene denk gelmedim. afiyet olsun.
  5. bir rivayete göre sucuk yedikten sonra öpüşülmez.
  6. ege tire ve cumhuriyet sucuklarini tek gecerim
  7. sucuklu yumurta yı tek geçerim
  8. iki yahut üç sene önce afyon'a kaplıca gitmiştik arkadaşlarla. bir dönlenme tesisinde (bkz: kolaylı dinlenme tesisleri) durduk. adamlar sucuktan döner yapıyorlardı, hayatimda yediğim en güzel, en keyifli sucuk buraya aittir. markasını tam olarak hatırlamıyorum ama bir gün denk gelirseniz bu tavsiye aklınıza gelsin.