1. deniz , hüseyin ve yusuf'u astırırken , kendisinin ecelinden ölmesi dünya üzerinde ki adalet sistemi için sadece bir örnek.
 2. ölümüyle birlikte türk siyasetinin muhteşem triosu (ecevit , demirel ve erbakan) tarihteki yerini almıştır.

  zülfiyare dokunanlar editi : türk siyasetinin muhteşem tiriosu derken izledikleri siyaseti değil , renkli kişiliklerini kastetmiştim . bir şair başbakan, bir stand-upçı başbakan ve bir nuktedan başbakan . 13 yıldır gülümsemeyi unuttuk siyasetçileri dinlerken .

  bir yandan demirel öbür yandan ecevit
  ee
 3. türkiye'nin çok partili sisteme geçtiği 1946'dan sonraki dönemde, kurduğu 7 hükümetle en çok hükümet kuran siyasetçidir. toplam 10 yıl 5 ay başbakanlık yapmıştır. 12 eylül 1980 darbesiyle başbakanlığı sona ermiş ve hamzakoy'da yaklaşık bir ay gözetim altında tutulmuştur. ger gör ki 1991 yılında tekrar başbakan olacak kadar hırslı biridir. şapkası türkiye siyasi literatürüne girmiştir.

  deniz gezmiş, yusuf aslan ve hüseyin inan'ın idamlarının senatoda oylanması sırasında ap genel başkanı olarak infazdan yana oy kullanmıştır.

  bir yandan "köylü" geçmişiyle övünürken hep muktedirlerin ve gücün yanında yer almıştır.

  (bkz: süleyman hep başbakan - fikret kızılok)
 4. herkes arkasından rahmet okumuyor ve ağlamıyor. bilen bilir sicili pek parlaktır kendisinin. bir kaçını yazayım buraya da:

  deniz gezmiş'in abisi bora gezmiş: "ölünün arkasından konuşmak bizim açımızdan iyi bir şey değildir ama bize yapılanı da unutmamız mümkün değildir. bugün ne kadar överlerse övsünler o üç gencin öldürülmesindeki rolünü gizleyemezler, günahını temizleyemezler. hayırla yadedemiyorum. biz sağken de söyleyeceğimizi söyledik zaten."

  hakikat adalet hafıza merkezi'nin verilerine göre, demirel başbakan olduğu 20 kasım 1991-16 mayıs 1993 ile cumhurbaşkanı olduğu 16 mayıs 1993-16 mayıs 2000 arasında 360 kişi gözaltında kaybedildi.

  hdp grupbaşkanvekili pervin buldan da twitter hesabından bir mesaj yayımladı: "süleyman demirel de hesap vermeden gidenlerden...! süleyman demirel "savaş buldan ölüm listesinin başında olmalı" demişti. hesap vermeden gitti. isyanım bunadır...!"
 5. önce kenan evren ardından süleyman demirel. dualarımız gene ıskalamıştır. gerçi onu da seçim depresyonuna soktuk.
 6. ülkenin başına gelmiş en büyük felaketlerden birisi olmasına rağmen bugün medyada muhtemelen ne kadar mükemmel, demokrat bir insan olduğundan bahsedilecektir. adam yalan söylediğini bile saklamıyor ama hala eleştirisi yapılmıyor. ' her toplum hakettiği gibi yönetilir. ' diye bir söz vardı, ne kadar doğru.
  kahve
 7. elindeki kanın hesabını vermeden ölen bir siyasetçi. yine de ölünün arkasından konuşmayı sevmem ya, sevindim.
 8. merhum 9. cb. gittiği yerde deniz ve yusuf'a selam söylesin yüzlerine bakabilirse.
 9. binaenaleyh kelimesini her 3 cümlenin 4ünde kullanan türkiye 9. cumhurbaşkanımızdır.