1. onursal başkan . centilmenliğiyle öne çıkan spor adamı . beşiktaş jimnastik klübünün 31. başkanı . 1984 -200 yılları arasında aralıksız başkanlığını yaptığı dönemde ;
  5 super lig
  4 turkiye kupası
  4 cumhurbaşkanlığı kupası
  2 başbakanlık kupası
  6 tsyd kupası
  kazandırmış olup 1947 yılında genk e karşı inönü stadındaki ilk golü atmıştır . 13 ağustos 2014 tarinde aramızdan ayrılmıştır .
 2. türk futbolunun övünebileceği en büyük değerlerden, sadece beşiktaş camiasının değil, tüm türkiye'nin saygı duyduğu, sevdiği onursal başkanımız.

  bir galatasaraylı olan kardeşim ve benim için en güzel hatırası boş bir kağıt parçasının üzerine yazdığı iyi dilekleri ve imzasının olduğu hatırasıdır.

  gülümsemesindeki samimiyetini, sıcaklığını ve başımızı okşarken bizle şakalaşmasını hiç unutmayacağım.

  rahat uyu güzel adam. mekanın cennet olsun.
 3. 13 ağustos 2014'te hayatını kaybeden, eski mitçi ve beşiktaş onursal başkanı. aslen kafkas kökenlidir (abhaz,abaza,apsua). beşiktaşı kuranlarda abhazdır. bu sebepten bir çok abhaz, beşiktaşlıdır.
  psk34
 4. 05.04.1926 hendek/sakarya doğumlu (lakabı çerkes süleyman), beşiktaş jimnastik klübünün efsane başkanlarından biridir. (diğer ve çok daha önemlisi baba hakkı lakaplı hakkı yeten'dir)
  1946 - 1954 yılları arasında futbol oynayan seba, menisküs sebebiyle futbola erken veda etmek zorunda kalmıştır. (menisküs o dönemde tam tedavisi imkansız bir sakatlıktır).
  1947 yılında inönü stadındaki ilk maçta isveç'in aik takımına ilk golü atarak da ayrıca tarihe geçmiştir.

  futbolculuk kariyeri kısa süren süleyman seba 1957 yılında klübe üye olmuş, 1963 yılında da ilk kez yönetim kuruluna girmiştir. 1984 yılında da beşiktaş futbol takımının çok zorlu dönemlerden geçtiği zamanlarda (küme düşmemeye oynadığı zamanlar) başkan seçilmiş ve 2000 yılına kadar 16 yıl boyunca başkanlık yapmıştır.

  başkanlığı döneminde;
  5 lig şampiyonluğu
  4 türkiye kupası
  4 cumhurbaşkanlığı kupası (adı süper kupa olarak değişti)
  2 başbakanlık kupası (artık oynanmıyor)
  6 tsyd kupası (artık oynanmıyor)

  kuparalarını kazanmıştır. beşiktaş'ın "kolej takımı" adını aldığı efsane kadronun kurulmasında büyük payı olan seba, klübün tesisleşmesinde de çok büyük atılımlar yapmıştır.
  akaretler yokuşundaki klüp binasının arkasında bulunan arsaya bjk plaza, fulya tesisleri, çilekli tesisleri, bjk koleji gibi yatırımlarla klübün gelirlerini o dönem için çok önemli çıtaya taşımıştır.

  1999-2000 sezonunda kötü bir sezon geçiren futbol takımına seyircilerden gelen aşırı tepkiler nedeniyle başkanlığı bırakmıştır. 13.08.2014 yılında vefat etmiştir.

  not: bu satırlardan sonrası tamamen kişisel fikirlerdir.

  süleyman seba, gerek futbola bakışı gerekse insani yaşantısı olarak cumhuriyet döneminden kalan son mirastı. ilerleyen yaşına rağmen bozulmayan fiziği, karşısındakiyle konuşurken (5 yaşında bir çocuk bile olsa) ceketi daima iliklenmiş, oturuşu düzgün, dikkatle dinleyen, süratle cevap veren yapısıyla insanlara verdiği değeri belirlidir.

  o saygın ve sert duruşunun yanında gülümseyen babacan tavırlarıyla karşısındakini şaşırtan süleyman seba; henüz avuç içi kadar olan bu satırların yazarı eski klüp binasının içinde kimseden habersiz hayta hayta dolaşırken yönetim kurulu katında kendisiyle karşılaşmış ve korkudan donup kalmıştır. efsane başkan tarafından önce dikkatle baştan ayağa süzülmüş daha sonra "bak şu odaya da girdin mi.. orada kupalar var onlara da baksaydın" dedikten sonra gülümseyerek devam etmiştir.

  başkanlığının son yılında, inönü stadında maç esnasında bir kısım it sürüsü tarafından "ahmet dursun, seba gitsin" ulumaları yapılmıştır. buna çok gönül kırgınlığı yaşamış olan süleyman seba, bir anlamda kalbi kırık terk etmiştir klübü.

  beşiktaş'a hizmet etmek için çok çalışmış, tabiri caizse kendi hesabına klüpten bir tek çöp bile geçmemiştir. görev yaptığı yıllar boyunca valideçeşme'de mütevazi bir dairede kirada oturmuştur.

  "beşiktaş'ı üzmesinler" , "beşiktaş için bir şeyler yapmak istiyorsanız kimsenin adamı olmayın" "fitbolcü" sözleriyle hatırlanır.
  nur içinde yat süleyman seba