sulhi dölek

Kimdir?

20 eylül 1948'de istanbul'da doğan dölek, ilk ve ortaokulu istanbul rami'de okudu. deniz harp okulu'ndan sonra michigan üniversitesi'ni bitirdi. 1989'a kadar, gemi inşa yüksek mühendisi olarak deniz kuvvetleri'nde çeşitli görevlerde bulundu, daha sonra senaristliğe adım attı[1] .

ilk öykülerinden biri 1969 varlık yıllığı'nda yayımlandı. aynı yıl, "dünya dönmüyor artık" adlı tek perdelik bir oyunla yusuf ziya ortaç armağanı'nı kazanarak akbaba yazarları arasına katıldı. sonraki yıllarda öykü ve roman çalışmalarının yanı sıra, dönem dönem, milliyet, cumhuriyet gibi gazetelerle çivi, nokta, tempo ve diyojen gibi haftalık dergilerde, varlık'ta ve diğer edebiyat dergilerinde mizahi bakışlı yazılar yazdı.

1979'da "yeşil bayır" romanıyla kültür bakanlığı çocuk romanları yarışması'nda birinci olan dölek'in başlıca eserleri arasında "korugan", "geç başlayan yargılama", "vidalar", "kiracı", "teslim ol küçük", "truva katırı", "aynalar", "kirpi" ve "habis'in serüvenleri" sayılabilir.

dölek'in ayrıca "içimizdeki yasakçı" adıyla kitaplaşan bir incelemesi, "üçüncü kattaki at", "yeşil bayır", "arkadaşım dede", "kestane şekeri", "her şeyi bilen çocuk', "küçük çalgıcılar", "kahkaha tarlası" ve "hayvanlar alfabesi" adlı çocuk kitapları bulunuyor.

çok sayıda tiyatro, radyo ve televizyon oyunu bulunan dölek, ambrose bierce'in "fantastic fables" adlı kitabını "karanlığın kahkahası" adıyla dilimize kazandırdı. "kiracı" adlı romanı 1987'de sinemaya uyarlandı.

süper baba, külyutmaz, ikinci bahar, unutma beni, yabancı damat gibi televizyon dizilerinin yanı sıra, "truva katırı" romanından televizyona uyarladığı "koltuk sevdası" adlı politik hiciv dizisinin de senaryosunu yazdı.

sulhi dölek, geçirdiği beyin kanaması nedeniyle tedavi gördüğü gata haydarpaşa hastanesi'nde 7 kasım 2005 tarihinde vefat etti.
  1. yazdığı dizilerin yıllar sonra bile başlık altlarını doldurmadan duramazken kendisini pek az andığımız kendisini tanımasam da eşiyle tanışmam sebebiyle en az yazdığı dizi karakterleri kadar incelikli naif bir insan olduğuna inandığım nurlar içinde yatası , bize güzel şeyler bırakmış senarist, yazar.