1. çinli general, devlet adamı ve filozoftur. tam olarak hangi tarihler arasında yaşadığı bilinmeyen, savaş stratejisi üzerine yazdığı savaş sanatı - sun tzu adlı yazılarından derlenerek oluşturulan dünyanın en eski savaş stratejilerinin sahibidir. 13 bölümde toplanan yazıların, çin'de çok daha eski dönemlerden beri bilinen savaşma ilkelerinin toplu bir sunumu olduğu kabul edilir.

  sun tzu, "gerçek zafer" için şöyle demiştir: "gerçek zafer, savaşmadan kazanılan zaferdir. gerçek önder savaşmadan kazanan önderdir."

  günümüzde tüm strateji uzmanlarının ve harp akademilerinin temel kaynak kitabı olarak bilinen savaş sanatı adlı kitabı, yaşam mücadelesi veren herkesin okuması tavsiye edilir.

  !---- spoiler ----!

  eski bir çin öyküsüne göre , bir zamanlar bir çin soylusu, zamanının en ileri bilim adamlarından olarak kabul edilen üç kardeş otacı'dan en gencine , aralarından en üstün olanın kim olduğunu sormuş .
  otacı cevap vermiş , "en büyük ağabeyim , hastalıkların ruhunu görüp , daha ortaya çıkmadan yok ettiği için,şöhreti evinin duvarlarından dışarı çıkmaz."
  "ortanca kardeşim , hastalıkları ortaya çıktığı anda yok eder, bu nedenle onun şöhreti de yaşadığı mahallenin dışına çıkmaz."
  "bana gelince , ben damarları açar, şuruplar hazırlar,masaj yaparım . bu nedenle şöhretim her yere yayılır."
  "şimdi size sorarım hangimiz en üstün? "
  bu konu üzerine yorum yapan bir ming dönemi bilgesi, "işte, liderler, komutanlar ve ülkeyi yöneten tüm yöneticiler için bundan daha önemli bir kıstas bilmiyorum "der.

  !---- spoiler ----!